Dobrý anděl Petr Sýkora: Je lepší pomáhat s tím, že tam mám pár černých pasažérů
Vybudoval úspěšnou firmu, kterou později prodal. A místo toho, aby si užíval života mladého a bohatého muže, začal pomáhat druhým. Založil nadaci Dobrý anděl, podporující rodiny, které se vyrovnávají s vážnou nemocí někoho ze svých bližních.
Petr Sýkora svoji úspěšnou firmu prodal a v roce 2010 založil spolu s kamarádem Janem Černým nadaci Dobrý anděl. Vznikla po vzoru té, která funguje na Slovensku z iniciativy nynějšího prezidenta Andreje Kisky. „V průběhu prvních let jsme do projektu vložili 25 milionů. Pak se k nám připojili další partneři.“
Začátky nebyly přesto snadné. „Nevěděli jsme, jestli někdo přispěje, ale dnes je přispěvatelů už 85 000. Je krásné, že si umíme navzájem pomáhat. Věřím v dobrotu lidí. Jinak bych to nemohl dělat.“ Každého ale napadne, jestli se peníze opravdu dávají k těm, kteří je potřebují.
Jsou i ti, kteří se vezou
Petr Sýkora ujišťuje, že příjemci darů se důkladně prověřují. „Každou přihlášku každého půl roku znovu prověřujeme. Je s tím spousta práce pro šest lidí na plný úvazek.“ Připouští, že mezi příjemci pomoci mohou být i rodiny v insolvenčním řízení nebo ti, kdo si svou nemoc způsobili sami nezdravým životem.
„Ale není na nás je soudit. My máme svá kritéria, a když je rodina splňuje, zařadíme je.“ Mluví v tomto směru o teorii chybování na správné straně. „To znamená, že je lepší pomáhat 99 % potřebným a mít tam jednoho či dva černé pasažéry, kteří to tak úplně nepotřebují.“
Budoucnost?
„Nemáme velké ambice. Projekt je vytvořený a je tady. Teď je to o tom, aby fungoval, dokud bude potřeba. Chceme držet kurz a zacházet s ním pečlivě a opatrně. Ale pod ohníček je třeba přikládat, aby nevyhasl. Pokud bude za 10 let vypadat jako dnes, budeme spokojení.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.