Divadlo na Vinohradech. Scéna hereckých legend, které prožívaly bouřlivé milostné aféry nejen na jevišti, ale i v zákulisí

Dnes si připomínáme výročí položení základního kamene divadla, kterému se někdy přezdívá druhé Národní. Napsal Jan Herget. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Vybudování divadla si před 116 lety přálo vedení obce Královské Vinohrady a podle ní také nese scéna svůj název. V roce 1907, krátce před otevřením, divadlo navštívil tehdejší mocnář František Josef I. a pochvaloval si, že to není žádná secese. Dnes je přitom budova jedním z příkladů právě tohoto architektonického stylu.

Mezi herci to jiskřilo i v zákulisí

Zdeněk Štěpánek, Dana Medřická, Vlasta Chramostová nebo Viktor Preiss. Tyto a mnohé další hvězdy zářily na vinohradském jevišti a jiskřilo to mezi nimi i v zákulisí, kde se odehrávaly politické spory i milostné aféry.

Doby, kdy divadlo patřilo armádě, a herci běhali po jevišti se samopaly už jsou dávno pryč. Pro své věrné diváky je dnes především zárukou vkusné zábavy a ctí to dobré ze své více než stoleté tradice.

Další Příběhy z kalendáře budou patřit zoo, která je hodnocená jako jedna z nejlepších na světě.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.