Divadlo je mou rodinou i domovem, říká herečka Postlerová

Simona Postlerová a Marie Retková
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Simona Postlerová a Marie Retková

Ačkoliv herečka Simona Postlerová neprožívá zrovna zářivé období, na svět se stále dívá optimisticky. Stále dělá to, co jí baví nejvíc – hraje v divadle i dabuje.

„Máme měsíc po premiéře hry Poslední z Haussmanů. Je to velmi zajímavá, chytrá i vtipná hra. Každý si v ní dokáže něco najít,“ říká o své poslední hře Postlerová. Na jevišti se v ní setká s Danielou Kolářovou, Ondřejem Brouskem nebo Svatoplukem Skopalem. Režie se ujal Petr Kracik.

Hra pojednává o rodičích, kteří neměli čas na své děti. Ty se pak po letech setkávají a mnohé si vyčítají.

Čtěte také

Námět je Postlerové velmi blízký. Sama pochází z umělecké rodiny a rodiče prý moc času na děti neměli. Na rozdíl od aktérů hry to ale spolu s bratrem většinou zvládali v pořádku. „Měli jsme spoustu kamarádů, se kterými jsme pořád někde lítali,“ vzpomíná na své dětství.

Že by se stala herečkou, to prý Postlerovou nenapadlo. Přednost dávala například povolání lékařky. „Jako malá jsem se strašně styděla, postupně mě ale hry začaly bavit. Chtěla jsem se skrze ně otvírat,“ přiznává.


Zkušenosti z Národního divadla jsou k nezaplacení

Ne každému se navíc podaří z DAMU přejít rovnou do Národního divadla. Tehdejší šéf ND Milan Lukeš si mladou herečku vyhlídl na absolventském vystoupení. „Mou první hrou byla Vassa Železnovová. Hrála jsem služku a velmi ostře jsem řekla: Dejte mi klíče od spíže! To bylo vše,“ říká nadšeně Postlerová.

První výraznou roli dostala herečka v Jiráskově Lucerně. Nejprve hrála mladou Haničku. „Pan Lukeš chtěl Lucernu omladit, přišel za mnou a řekl, že budu kněžna,“ vzpomíná.

„V Národním divadle jsem si zahrála s panem Kemrem, Hrušinským a Lukavským. To mi ze srdce nikdo nevezme,“ dodává Postlerová.


S divadlem na cestách

Postlerová hraje v Divadla na Vinohradech, k vidění je ale i na jiných scénách. Nejčastěji díky zájezdovému představení v Divadle Bez zábradlí nebo i mimo Prahu. „Pokaždé hrajeme někde jinde, ale pořád se cítíme spolu jako doma,“ pochvaluje si.

„Hrajeme hru Tenor na roztrhání, kterou jsme skoro ve stejném složení hráli i na Vinohradech,“ připomíná jednu z her Postlerová.

Jaký je hereččin vztah k bohu? Jaké měla pocity, když se jí narodilo první dítě? Jaké další hry připravuje? Více si poslechněte ze záznamu v iRadiu.