„Díky Bořkovi mi první swingovou desku křtil Václav Havel,“ vzpomíná Leona Machálková
Leona Machálková je popová a muzikálová zpěvačka, která svůj život spojila nejen s hudbou, ale i s výtvarníkem Bořkem Šípkem, na kterého dnes může jen s láskou vzpomínat.
Leona je fanouškem Vladimíra Mišíka. Už od dětství obdivuje Evu Olmerovou, Waldemara Matušku nebo Hanu Hegerovou. Obzory se snaží rozšiřovat i synovi Arturovi. Třeba společným poslechem písniček Erica Claptona. Šestnáctiletý Artur chodí na jazykové gymnázium a díky dlouhým prstům po tatínkovi se věnuje mikromagii.
Dávám kytky do Bořkových váz
Společně pak také vzpomínají na manžela a tatínka Bořka Šípka, který je obklopuje i všude v jejich domě. „Máme tu jeho lustr, ráda dávám kytky do jeho váz, jíme jeho příbory na jeho talířích. Měla jsem ráda jeho talent, a tak jsem ráda, že si ho takto mohu připomínat,“ říká Leona Machálková.
První rande se Šípkem
S Bořkem Šípkem se prý seznámili díky Karlu Černochovi. První rande proběhlo více jak rok od seznámení a prožili spolu krásný život, jak dále vzpomíná Leona. „Bořek měl rád můj hlas a první swingovou desku mi díky němu křtil sám Václav Havel.“ A doplňuje, jak spolu také zahradničili, vařili, nakupovali nebo se společně věnovali „kutání“ na zahradě.
Denně cvičí na klavír nebo housle
Leona Machálková v současti stále koncertuje a věnuje se denně i cvičení na klavír nebo housle. K populární hudbě se dostala od muzikálů. Hlavně díky hudebnímu skladateli Karlu Svobodovi, který ji objevil společně s Danielem Hůlkou pro muzikál Dracula.
Související
-
Leona Machálková: Vítězové pěveckých soutěží nevědí, co si s tím vítězstvím počít
Na muzikálových pódiích stojí už 25 let. I díky rolím v Draculovi či Monte Christovi se stala pěveckou hvězdou. Později se prosadila i jako sólová zpěvačka, která m...
-
Pestrobarevná Leona Machálková dokázala ohromit Semafor
Původně vystudovala češtinu a dějepis na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, pak ale zvítězila hudba a to celá škála stylů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.