Děti přehnaně chráníme, říká ředitelka nadace, která se věnuje těžce zraněným dětem

26. srpen 2019

Linda Jandová je výkonnou ředitelkou Nadačního fondu Kolečko, který podporuje prevenci úrazů dětí na silnicích a pomáhá jim po těžkých zraněních. Pracovala v reklamě, jako manažerka Ondřeje Havelky i svatební koordinátorka. Miluje vaření a swing.

Pro Kolečko pracuje už 15 let. Nadační fond shání pro dětská úrazová centra pomoc, přístroje a rehabilitační pomůcky. „Profesor Havránek z Thomayerovy nemocnice říká, že děti ubíjíme přehnanou péčí. Pořád slyší: nechoď po tom obrubníku, zakopneš,“ upozornila Linda Jandová v rozhovoru s Moderátorem Alešem Cibulkou.

My jsme trávili spoustu času venku, dnes jsou děti příliš chráněné. Do ambulance mu přišel desetiletý kluk, který měl zlomené obě ruce. Maminka ho vyhnala od počítače, tak šel ven a na rovině zakopl o práh. Takových úrazů je dost."

Linda Jandová

Sokol prstýnky nepřinesl

Linda Jandová pracovala i jako svatební koordinátorka. Organizovala například svatbu Heleny Vondráčkové. Dnes je to pro ni občasný koníček. Svatby pořádala i na neobvyklých místech.

„Ženich pilot se ženil na schůdcích k letadlu a prstýnky měl přinést sokol, což se nepodařilo. Nebo si nevěsta v šestém měsíci přála přijet na koni.“

Jaké projekty Kolečko připravuje? Kdo jí zpíval na svatbě? Více uslyšíte ze záznamu.

autoři: Aleš Cibulka , zk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.