Jak nemít dítě nemotoru? Cvičte v těhotenství a podívejte se na návod na domácí opičí dráhu
Poradí vám odborník Martin Musálek. Na Fakultě tělesné výchovy a sportu se věnuje hodnocení tělesného složení a motorické výkonnosti v průběhu lidského života.
„Ví se, že maminka, která je v těhotenství aktivní, může ovlivnit vývoj plodu“ Nutí totiž k pohybu i dítě. „Jsou to pohyby, které centrují jeho tělíčko a nutí je prvním pohybovým vzorům,“ vysvětluje Martin Musálek. Podle něj dříve pomáhala přirozená aktivita jako třeba okopávání brambor.
„Později by se děti měly válet, lézt po stromech a skákat přes plot. A měly by to odkoukat od rodičů. Volný pohyb dětí pod dozorem jim dává velkou výhodu motorických dovedností.“ Opičí dráhu jim můžete postavit i doma. Podívejte se na návod ve videu.
Proč je dítě nemotorné
Poslední výzkumy jednoznačně ukazují, že do 6 let se musí u dětí „založit“ na tzv. pohybovou gramotnost. „Uvědomění si, že pohyb není jen nutné zlo,“ vysvětluje Musálek. Dítě by se ze začátku mělo otáčet, pak lézt, plazit se, sedat si a nakonec chodit.
„Když je dítě nemotorné tzv. od přírody, ukazuje se, že některé z těchto stadií vynechalo. Jsou to děti, které třeba nelezly. Ta posloupnost je důležitá pro vertikalizaci, tedy správné držení těla. A to je základ k tomu, abychom měli motorickou výbavnost minimálně průměrnou.“
Srovnávací studie z Dánska porovnávala význam tělesné výchovy v 60. letech a v současnosti. „Kdysi tam měli 4 h tělesné výchovy týdně. Pak se dostali na 1 + 1 dobrovolně. Zjistilo se, že tělesná výchova se stala popelkou a na tělesnou zdatnost se nikdo moc nedíval.“
Fotbalový trénink nespasí
Jak dál Musálek připomíná, jednostranně zaměřený sport to nezachrání. Malý hokejista nebo fotbalista si totiž odbude trénink a unavený si jde lehnout na gauč. „Sport kuje člověka jedním směrem. Ale ten by měl vyvíjet i jinou spontánní aktivitu, kdy zapojuje jiné svalové skupiny.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.