Děti Antonína Kaliny. Stanislav Motl odhaluje neuvěřitelný příběh českého sira Wintona

V nelidských podmínkách koncentračního tábora Buchenwald se mu podařilo zachránit před smrtí tisícovku dětí. Záchranná akce, která v dějinách druhé světové války neměla obdoby. Antonín Kalina z Třebíče je obdivovaný a oceňovaný po celém světě. Například ve Spojených státech amerických, v Izraeli. U nás však, jak už to tak bohužel bývá, takřka neznámý. Češi ho objevili teprve před několika málo lety, kdy byl in memoriam oceněn státním vyznamenáním medailí Za zásluhy.

Autor pořadu: Stanislav Motl
Účinkuje: Libor Vacek
Dramaturgie: Bronislava Janečková
Zvukový mistr: Tomáš Gsöllhofer
Zvuková spolupráce: Jitka Borkovcová
Režie: Vlado Príkazský
Natočeno: v roce 2014
V pořadu jsou použity úryvky z Yad Vašem, z knihy amerických publicistek Gay Blockové a Malky Druckerové Zachránci, z knihy Děti Antonína Kalińy, ze životopisu Antonína Kaliny a ze vzpomínkové knihy Jindřicha Flussera Život na úvěr. Uslyšíte také vyprávění Naftali Doro Fürsta z dokumentárního filmu Kinderblock 66 a záznam z vysílání BBC s generálem Ečerem.
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.