„Dceru jsem doma zpěvem vyděsila k pláči.“ Adam Plachetka a Kateřina Kněžíková u Jana Čenského
Bez mantinelů. Tak se jmenuje koncert, který operní pár Adam Plachetka a Kateřina Kněžíková chystají ve čtvrtek v O2 aréně.
„Když byla Adélka malá, chtěla jsem jí ukázat, co maminka umí, a ona začala příšerně plakat,“ glosuje Kateřina Kněžíková. Doma teď ani necvičí. „Když se potřebuji soustředit, jdu cvičit do divadla.“
„Dcerám zpíváme normálním hlasem. Lidové písničky. U nás pořád něco hraje,“ připouští. A co dělá sólista Vídeňské státní opery Adam Plachetka, když má volný den? „Buď nedělám nic, nebo vyřizuju resty. Sejdu se s kamarády, jdu na hokej, do divadla.“
Dovolená? Nejraději někde blízko
„A kdyby byl v New Yorku, šel by do české restaurace na pivo,“ dodává jeho manželka. Plachetka přiznává, že v jídle je konzervativní. „Dám si rád českou nebo italskou kuchyni.“ A dovolenou prý tráví nejraději doma. Na cestách je při práci pořád.
Chystají teď společný koncert Bez mantinelů plný dalších hvězd. Ze zdravotních důvodů ale nevystoupí Eva Pilarová. „V jednom rozhovoru řekla, že by si se mnou chtěla zazpívat. Připravili jsme duet Magické svítání. Teď jsme ho chtěli zopakovat,“ posteskl si Plachetka.
Jak se liší publikum v Americe a ve Vídni? Co nejraději sami poslouchají? Jak se dostali na zahraniční pódia?
Související
-
Aura se nevymyslí! Podle Kateřiny Kněžíkové se pěveckou osobností musíte narodit
Začínala v Národním divadle jako jedna z nejmladších sólistek. Na jevišti prý neumí jet na půl plynu. Přesto si kritiky nečte. Připadá jí totiž, že popisují jinou operu.
-
Basbarytonista Adam Plachetka: U nás má sláva jinou dimenzi a pro bulvár jsme nezajímaví
Je mu 30 let, je stálým členem Vídeňské státní opery a už stihl debutovat v Covent Garden, La Scale i Metropolitní opeře. Adam Plachetka se ze slávy nezbláznil.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.