Cyril Höschl: Z kampaně #MeToo se stane absurdní hon na čarodějnice
Kampaň se na Twitteru pomalu stává absurdní a směšnou. Bude mít stejné prvky s ideologickými hony po nástupu komunismu, předvídá psychiatr.
Kamaň #MeToo coby důsledek aféry amerického filmového producenta nabrala na síle. Statisíce žen veřejně sdílejí své nejintimnější zkušenosti s obtěžováním. Slavných osob, které byly obviněny ze sexuálního obtěžování, nebo dokonce znásilnění, přibývá.
Nikdo už dál nepátrá
„Určitě je někde na pozadí situace, kterou je potřeba změnit. Spousta žen tiše trpí a trpěla. Jsou různými způsoby zneužívány a proti své vůli manipulovány do něčeho, do čeho se jim nechce. Na druhou stranu jakmile se z takové věci stane kampaň, je to krajně nebezpečné. A později se z toho vždycky zcela zákonitě stane hon na čarodějnice,“ uvažuje Cyril Höschl.
„Nikdo už nebude dál pátrat po tom, jestli jsou ta obvinění opodstatněná. Nikdo se nebude trápit s důkazy. Protože kdyby se s nimi chtěl trápit, tak to nedává do novin, ale k soudu. V téhle šedé zóně začnou padat nevinné oběti. A skončí to v absurditách se stejnými principy jako ideologické hony po nástupu komunismu,“ říká psychiatr.
Kdejaká zhrzená duše
„Na Twitteru s hashtagem #metoo kdejaká zhrzená duše bude obviňovat někoho, koho třeba ani neviděla, z toho, že ji kdysi sáhl na koleno. Je to naprosto absurdní a směšné. Začne se z toho stávat nejen kampaň, ale i byznys.“
Höschl se obává hlavně osob, které snadno někoho vyprovokují k nějaké narážce a pak ho zkriminalizují jen proto, aby ho mohly vydírat. „To všechno samozřejmě jde rozklíčovat. Ale jde o to, jestli si máme nějakou masovou kampaní přidělávat práci a pak hasit požáry, jejichž důsledek jsme nedomysleli…“
Muži se neumějí bránit
Jen samotné ženy se podle psychiatra liší v názoru na to, co považují za sexuální obtěžování. „Jedna a táž poklona ze strany muže je někým považována za zdvořilost, jiným za kavalírství, dalším za lichotku a dalším za vyzývavé a nepřijatelné sexuální obtěžování. A teď babo raď!“
Společenský tón podle Höschla udávají ty, které jsou viditelnější a slyšitelnější. „Ale to neznamená, že mají vždycky pravdu a jejich názor je reprezentativní. To nikdo seriózně nezkoumal. Navíc jsou mezi oběťmi i muži. Ale ti se zatím neumějí bránit.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.