Cyril Höschl: Jsou mechanismy, které duševně nemocné přímo selektovaly do vůdčích postavení

9. leden 2018
Donald Trump

Michael Wolff v knize Ohnivá zloba uvnitř Trumpova Bílého domu zpochybňuje Trumpovy schopnosti i duševní zdraví. Poradci prý považují Trumpa za dětinského a pologramotného. Podle Wolffa bude kniha znamenat Trumpův konec. Donald Trump na to reagoval tweetem, že je vyrovnaný génius.

„Knihu jsem nečetl. Ale připomíná mi to všeobecnou snahu psychiatrizovat každého, kdo se nám nelíbí pro své názory nebo postavení, které považujeme za neadekvátní jeho schopnostem. A to se mi nelíbí. Připadá mi to nespravedlivé vůči duševně nemocným,“ upozorňuje psychiatr Cyril Höschl.

Šamani, kouzelníci, náčelníci

„A pokud jde o schopnosti vůdců a politiků ve vztahu k psychiatrii, tak mi dovolte jednu provokaci: jsou kultury, ať už indiánské nebo mezi Čukči na poloostrově Čukotka, kde určité psychotické stavy posedlosti nebo transu jedince dokonce vyselektovaly k tomu, že se stali šamany, kouzelníky nebo i náčelníky a vůdci.“ Proč?

„Protože byli považováni za někoho, kdo je posedlý nesrozumitelností, jež mu může být jedině božským vnuknutím, a je třeba jim pozorně naslouchat. A jestliže to, co produkují, je naprosto nesrozumitelné, je to velká příležitost k tomu promítat do toho to, co potřebujeme. Takový Rorschachův test, projekce do neurčitých tvarů.“

Rorschachův test

Psychóza jako daň za tvořivost

„Jsou zde mechanismy, které často duševně nemocné přímo selektovaly do vůdčích postavení. Já neříkám, že by to tak v moderní, civilizované a demokraticky uspořádané společnosti mělo být, ale není to zase tak absurdní,“ myslí si Höschl.

„Ona určitá mentální odlišnost může být daní, kterou platíme za svou tvořivost. Že máme geny pro neotřelé, neobvyklé, originální myšlení, které spolu s talentem a šťastnou náhodou může vést k velkým objevům nebo předurčovat k intuitivně fenomenálnímu vůdcovství. Ale když se to přežene, ukáže se, že je to psychóza.“

Kdo má větší tlačítko

Když severokorejský vůdce Kim Čong-un při novoročním projevu prohlásil, že celé území USA je v dostřelu severokorejských jaderných zbraní, Trump na to reagoval slovy, že odpalovací tlačítko k jaderným zbraním, které má on k dispozici, je daleko větší a mocnější než to, které je na stole severokorejského diktátora. Co tohle o něm vypovídá?

Donald Trump

„Že psychoanalytici a jejich otec-zakladatel Sigmund Freud měli pravdu, když postulovali, že mezi muži život probíhá jako soutěž, kdo dočůrá dál a výš. Možná i Trump tímto výrokem na tenhle sexuální dvojsmysl narážel a možná to měl být i pokus o vtip,“ uvažuje psychiatr.

Obratná zákulisní diplomacie se necení

„Ale de facto to bylo přiznání toho, jak to mezi kluky na pískovišti chodí. Celé by to byla velká legrace, kdyby to nebylo tak nebezpečné a kdyby nešlo o jednoho z nejšílenějších diktátorů na jedné straně a o jednoho z nejmocnějších mužů planety na druhé straně,“ upozorňuje Höschl.

„Připadá mi, že se názorová výměna v politice posouvá směrem k údernosti a razanci ve snaze upoutat publikum a získat ho rychle na svou stranu. Takže takové ‘Ten jim to dal‘ se cení. Zatímco nějaké složitější úvahy nebo obratnost diplomacie v zákulisí žádná veřejnost neocení.“