Čtyřlístek bylo boží vnuknutí, je přesvědčený Jaroslav Němeček
Legendární časopis Čtyřlístek vychází už 51 let. Ten nejnovější má číslo 692. Aleš Cibulka vyzpovídal v Blízkých setkáních jeho duchovní rodiče Lucii a Jaroslava Němečkovy.
„Postavičky Čtyřlístku jsme vymysleli během hodiny u vína, které jsme si v roce 1967 přivezli z Itálie. Byla to krásná cesta plná inspirace. Ty postavičky byly opravdu takové naše boží vnuknutí,“ doplňují se manželé Němečkovi.
Jména pro Čtyřlístek
Jako první vznikla Fifinka. „Pojmenovali jsme jí podle koťátka, které jsem měla jako malá,“ vypráví Lucie Němečková. „I Myšpulín je vzpomínkou na moje dětství. Měli jsme na zahradě nádherný strom mišpuli. Ty otevřené mišpule mi připomněly Myšpulínovy vousky.“
Třetí postavičkou do čtyřlístku bylo prasátko. „K moudrému Myšpulínovi jsme potřebovali jednoduchého siláka. Jméno Bobík nám připadalo vhodné pro někoho kdo prochází zavřenými dveřmi a rád jí,“ usmívají se Němečkovi. Protihráč Bobíka je sportovní štíhlý zajíc Pinďa.
Všichni bydlí spolu v chaloupce v Třeskoprskách už 51 let. „Krásné je, že nikdy nezestárnou a budou tady i potom, co my už ne,“ uzavírá Lucie Němečková.
Co můžete vidět v muzeu Čtyřlístku v Doksech? Jak dlouho trvá nakreslení jedné postavičky? A kde leží Třeskoprsky a Blaťák?
Související
-
Čtyřlístek
Hosté: Jaroslav a Lucie Němečkovi, autoři komiksového seriálu a Lucie Bílá. Začátkem roku 20198 Čtyřlístek slaví 50 let. Moderuje Aleš Cibulka.
-
Dneska může být v komiksu politik rozřezaný motorovkou. Lidé jsou otrlí, říká kreslíř Štěpán Mareš
Chtěl být ženou, kosmonautem, vynálezcem dynamitu. Nakonec se stal malířem a karikaturistou. Ve 13 letech se Štěpán Mareš setkal s Kájou Saudkem a bylo rozhodnuto.
-
„Nejsem takovej dříč jako Ester.“ Jonáš Ledecký hraje na několik nástrojů a první komiks vydal v 15
Upozornil na sebe jako bratr a zároveň autor kombinézy snowboardové a lyžařské olympioničky Ester Ledecké. Už dlouho ale kreslí komiksy. Aktuálně třeba pro Playboy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.