Co takhle modelovat z mraků? Vladimír Preclík

25. květen 2014

Tvořit! To bylo motto sochaře Vladimíra Preclíka. Až do posledních dnů. V dokumentu Lenky Jaklové zazní archivní záběry, které s ním autorka natočila v průběhu 16 let, i vzpomínky jeho přátel a kolegů.

Když v roce 2006 sochař Vladimír Preclík těžce onemocněl rakovinou, neptal se, kolik mu zbývá života. Ptal se, jak ještě prožít vyměřený čas. A protože život pro něho znamenal možnost tvořit, žil tak jako dosud. Tvořil!

Akademický sochař Vladimír Preclík se narodil 23. května 1929 v Hradci Králové. V roce 1955 absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, obor sochařství, v ateliéru profesora Josefa Wagnera.

Osudové Brno
Většinu svého života spojil s Brnem, respektive s Fakultou architektury, kde v letech 1990 až 1992 působil jako profesor a vedoucí Ústavu výtvarného umění. V letech 1992 až 1998 se podílel na vzniku samostatné Fakulty výtvarného umění při VUT v Brně.

Preclíkovy sochy zdobí brněnské stavby, včetně Masarykovy univerzity i VUT v Brně. Rodák z Hradce Králové je mimo jiné autorem náhrobku Voskovce a Wericha, který je umístěný na Olšanských hřbitovech v Praze.

Preclík knižně
Preclík literárně spolupracoval s Miroslavem Horníčkem a Iljou Hurníkem v knize Trojhlas. Napsal i knihu Americký kolotoč. V roce 1997 ji vydalo brněnské nakladatelství Petrov.

Jedním z posledních Preclíkových děl, které zná široká veřejnost, je památník druhému odboji na pražském Klárově.

Hořická sochařská sympozia
Do povědomí se dostala také pravidelná Hořická mezinárodní sochařská sympozia. Umělci z různých zemí na nich už víc než 40 let tvoří monumentální skulptury.

V dokumentu uslyšíte hovořit Vladimíra Preclíka z archivních záběrů, které autorka zaznamenala v průběhu 16 let. Zemřel 3. dubna 2008 v Praze.

Záznam tohoto dokumentu stejně jako ostatních Dokumentů Dvojky najdete v iRadiu.

autor: Lenka Jaklová
Spustit audio