Cizinec. Camusův román jako soudní rekonstrukce vraždy. S Ivanem Trojanem v hlavní roli

20. únor 2022

Rozhlasovou dramatizaci prvního románu Alberta Camuse pojala Jitka Škápíková jako soudní rekonstrukci kriminálního činu, v jejímž průběhu více než okolnosti vyplouvají na povrch pohnutky, které obžalovaného přivedly ke spáchání vraždy. Vedle Ivana Trojana uslyšíte v rozhlasovém dramatu Josefa Somra, Lukáše Hlavicu, Ladislava Mrkvičku a řadu dalších prvotřídních herců.

Osoby a obsazení: Maursault (Ivan Trojan), kaplan (Josef Somr), dozorce (Jan Szymik), předseda senátu (Jaromír Meduna), žalobce (Svatopluk Skopal), ředitel útulku (Ladislav Mrkvička), správce (Jiří Holý), obhájce (Lukáš Hlavica), Pérez (Vladimír Ráž), Marie (Vendula Křížová), Salamano (Petr Haničinec), Raymond (Zdeněk Maryška), milenka (Valérie Zawadská), Arab (Matěj Kopecký), strážník (Jiří Racek), Masson (Hanuš Bor) a Massonová (Jitka Žídková)
Napsala: Jitka Škápíková
Dramaturgie: Jiří Hubička
Překlad: Miloslav Žilina
Zvuk: Jiří Fuhrman
Zvuková spolupráce: Josef Plechatý a Jana Fišerová
Režie: Lída Engelová
Natočeno: v roce 2000

Svůj první román napsal francouzský spisovatel a pozdější držitel Nobelovy ceny za literaturu Albert Camus v roce 1942. Představil v něm nový typ hrdiny. Podle autorovy vlastní interpretace se „cizinec“ nepodbízí společenským dohodám, odmítá lhát a bez jediného náznaku hrdinského chování souhlasí s tím, že zemře pro pravdu, aniž by ji „těm druhým“ vnucoval.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...