Sherwood Anderson: Noční učitelky. Milostné příběhy, které svou vášnivostní pobouřily puritánskou Ameriku

Adaptace knihy Městečko v Ohiu z počátků moderní americké literatury od autora s přezdívkou „falický Čechov“. Hlavní hrdina příběhu chce být spisovatelem. Jenže jeho talentu věří jen jeho bývalá učitelka. A literární i životní nároky téhle vášnivé ženy jsou nad jeho síly. A tak radši prožívá příběhy s jinými ženami. Skutečnými nebo vysněnými. Každá z nich ho něco naučí... Jejich lásky jsou obvykle nenaplněné. S touhami nejčastěji skrytými v tmách noci a vlastního podvědomí.

Účinkují: Petra Bučková a Martin Siničák
Připravil: Ludvík Němec
Překlad: Eva Kondrysová
Zvukový mistr: Michal Zelinka
Režie: Radim Nejedlý
Premiéra: 9. 1. 2017

Sherwood Anderson dobře znal skryté touhy amerického maloměsta. Na přelomu 19. a 20. století v takových městečkách vyrůstal. Vystřídal devatero zaměstnání, než se stal v Chicagu úspěšným reklamním agentem a později dokonce majitelem výnosné továrny na barvy.

Když 12. listopadu 1912 diktoval své sekretářce obchodní dopis, zarazil se najednou v půlce věty, sebral z věšáku kloubouk, odešel z ředitelny i továrny. Zahodil klobouk i kariéru a do továrny se už nikdy nevrátil. Právě se totiž rozhodl, že se stane spisovatelem. 

Falický Čechov 

Toulal se po Americe, přidal se k tzv. chicagské bohémě, napsal několik neúspěšných románů. Pak v roce 1920 vydal komponovanou sbírku povídek, která ho brzy proslavila na celém světě. Nejmírnější označení, jemuž se Andersonovi v puritánské Americe dostalo, bylo „falický Čechov“.

„Co všechno jsem do té knížky jen dal! Věřil jsem, že je v ní můj život, mé porozumění životu, má láska k životu. Ale okamžitě vyvolala podivnou reakci. Vzali jsme si totiž s příslušníky takzvané chicagské moderny do hlavy, že sexualita hraje v lidském životě určitou úlohu, a přitom jsme o ní v celé americké literatuře sotva nacházeli zmínku. A když jsme sexuální problematice přiřkli ono místo, které jí podle našeho mínění v normálním životě náleží, nazývali nás posedlými. Kniha se dočkala všeobecného odsouzení a většina kritiků ji prohlásila za hnusnou a hanebnou. A já ji psal s tak čistým a bezelstným srdcem! “
Sherwood Anderson

Ale mladí američtí spisovatelé v čele s Ernestem Hemingwayem začali hned nadšeně šířit slávu této knihy. Zvláště když se až z Paříže ozvala tehdejší první dáma americké literatury Gertruda Steinová: „Anderson? Jediný muž v Americe, který umí napsat čistou a vášnivou větu!“ 

Městečko v Ohiu 

V češtině je kniha známá jako Městečko v Ohiu. Dočkala se řady vydání i řady rozhlasových zpracování. Skoro vždycky šlo ale jen o jednotlivé povídky. Autor současné pětidílné adaptace Ludvík Němec se ale vrátil k prapůvodnímu Andersonovu záměru napsat tyto příběhy jako román nebo novelu. 

Andersona od toho nakonec odradil neúspěch jeho prvních knih. Nicméně pro rozhlasové zpracování byl tento záměr velmi lákavý. Řada postav totiž prochází povídkami podobně jako novelou, a tak jsme jejich osudy skutečně spletli v jakousi rozhlasovou novelu, příběh pro dva hlasy, samozřejmě ženský a mužský

Další hry a četby poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas.
Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

    Související

    Nejposlouchanější

    Více o tématu

    E-shop Českého rozhlasu

    Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

    Václav Žmolík, moderátor

    tajuplny_ostrov.jpg

    Tajuplný ostrov

    Koupit

    Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.