Christian Giudicelli: Kolečko po závodní dráze

8. únor 2015
03307258.jpeg

On-line do neděle 15. února.

Učitel Chris na životní dráhu vyběhl jako nadějný favorit. Skončil ale mezi posledními. V hlavních rolích Jan Hartl, Jana Stryková, Taťjana Medvecká nebo Václav Vydra.

Hra francouzského autora nemá se sportovním prostředím nic společného. I když se to podle titulku může zdát.

Život Chrise sledujeme prostřednictvím jeho vlastního vyprávění od narození až do smrti. Chlapec ze středostavovské pařížské rodiny je od malička utvrzován rodiči, že je výjimečným talentem, kterého čeká v životě závratná kariéra a vysoké společenské uznání.

S běžným životem je maminčin mazánek a školní premiant Chris konfrontován jenom díky přátelství s proletářským chlapcem Patem, které přes otcovy zákazy přetrvá celý život.

Velké Chrisovy životní plány všechny postupně ztroskotají. Místo vytoužené dráhy slavného spisovatele nakonec skončí jako řadový učitel s tuctovým osudem příslušníka střední třídy.


Christian Giudicelli je ve své vlasti uznávaný prozaik a dramatik. U nás zatím známý jako autor hry Premiéra mládí, kterou napsal pro legendární herečku Annie Girardotovou. Stejně jako v této hře i v „Kolečku“ se ukazuje Giudicelli jako zkušený interpret nenaplněných tužeb, které má téměř každý z nás. Antihrdina Chris opouští na konci příběhu život, aniž by naplnil své sny Jeho zbytečný život, však může posluchači připomenout, že – řečeno se Senecou – život má takový smysl, jaký mu dáme.

Účinkují: Jan Hartl, Martin Myšička, Jana Stryková, Taťjana Medvecká, Jan Cina, Petra Špalková, Ivan Řezáč, Václav Vydra, Marek Holý, Matěj Převrátil, Mikuláš Převrátil, Tomáš Novotný, Anna Theimerová, Zdeněk Maryška, Adam Ernest, Jitka Jirsová, Antonín Hardt, Elizaveta Shvachko, Dana Pešková, Eliška Boušková, Jindřich Skokan, Sebastian Vopěnka, Vojtěch Jiří Podrazil, Vít Říha, Dana Reichová, Vanda Chaloupková, Alena Bazalová, Jiří Knot, Bedřich Švácha, Tomáš Pergl a Petr Šplíchal
Překlad: Jan Cimický
Rozhlasová úprava a dramaturgie: Václava Ledvinková
Hudba: Kryštof Marek
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno v roce 2014

Spustit audio
autor: ČRo Dvojka