Choreograf Jiří Kylián: Tanečníka, jako jsem já, bych k sobě nevzal
V podnělí 21. března oslaví svoje 75. narozeniny choreograf, tanečník a fotograf Jiří Kylián. Poslechněte si rozhovor, který s ním v roce 2016 udělala Jitka Novotná. Rodák z Prahy a světoobčan, který se už ve svých 29 letech stal uměleckým šéfem Nederlands Dans Theater, se v něm vyznává z toho, že na prahu sedmdesátky se cítí konečně svobodný.
Uměleckým šéfem Nederlands Dans Theater se Jiří Kylián stal ve svých 29 letech. Tehdy přestal tančit. Proto taky říká, že tanečníka, jako je on, by do skupiny nevzal. „Uvědomil jsem si, že moje choreografické sny jsou snadněji realizovatelné těly jiných.“
Jakých bylo těch 25 let šéfování? „Dobrý umělecký šéf musí něco vědět o anatomii lidského těla, psychologii i diplomacii,“ vypočítává. „Takže každý je vlastně amatérem, který se učí vlastními chybami.“
Mít absolutní svobodu
Teď se na tanec učí dívat objektivem foťáku nebo kamery. Fascinují ho. Protože dokážou zachytit i to, co tanečník cítí. „Moje filmy jsou asociativní. Nevypráví příběh. Ukazují lidská rozpoložení,“ vysvětluje.
Točí vlastně „do šuplíku“, ale nevadí mu to. „Naopak. Jsem rád. Sám si je financuju. Nikdo mě neuhání a až budu hotový, tak budu hotový. Mám tu svobodu a jsem šťastný.“ Ke svojí práci má ale velice kritický vztah. „Diskriminuji své starší opusy,“ přiznává.
Související
-
Roztančila Prahu i republiku. Zrcadlo ředitelky festivalu Tanec Praha Yvony Kreuzmannové
Tanci se věnuje do roztrhání těla. Díky ní má Česko známý festival Tanec Praha. Její zásluhou je tanec vnímán jako plnohodnotná disciplína.
-
Vášnivý tanec Řeka Zorby je nezapomenutelný. Omeletky Haliny Pawlowské naplněné tancem
Omeletky jsou dnes naplněné tancem. Tento rytmický pohyb se dá v češtině vyjádřit nesčetnými výrazy. Trsat, křepčit, tvistit, házet balet a tak bychom mohli pokračovat.
-
„Už jsme v tom baletu starší. Takový jetý.“ Bratři Bubeníčkovi se chtějí věnovat choreografii
Jsou „tuplovanými“ hvězdami světového formátu. Na konec taneční kariéry se ale dívají s nadhledem. Hodlají se věnovat choreografii.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.