Chibyčky. Premiérová pohádka o tom, proč se nemusíte bát dělat chyby

15. květen 2022

Říká se, že chybovat je lidské. Přemýšleli jste ale o tom, proč lidé chyby dělají? Proč tak často zakopávají, koktají, pletou si slova, lžou, podvádějí či zapomínají a tak dále? Můžou za to Chibyčky, bytosti, které ztělesňují chyby. Jejich úkolem je udělat lidi lepší. Chybami se totiž člověk učí! Co se ale stane, když jedna taková Chibyčka zůstane za krkem malého Adolfa pětatřicet let? V pohádce uslyšíte Veroniku Lazorčákovou, Miloslava Königa, Marii Švestkovou a další herce.

Osoby a obsazení: Veronika Lazorčáková (Berta, strach dělat chyby), Tereza Švejdová (Kája, přeřeky, Marek Lambora (Vojta, padavka), Pavel Čeněk Vaculík (Jakub, přechytralost), Tereza Bebarová (Maminka, opozdilost), Lubor Šplíchal (Ředitel Kossa, sykavka), Marie Švestková (slečna Anna), Jakub Král (Adolf dítě), Lukáš Vejšický (Adolf teenager), Miloslav König (Adolf dospělý), Ivana Machalová (Helenka + sbor chibyček), Hana Mathauserová (Ilonka + sbor chibyček), Jana Stryková (moderátorka), Jakub Žáček (psycholog), Vratislav Hadraba (řidič 1 + sbor chibyček), Gustav Hašek (řidič 2 + sbor chibyček), Mikuláš Čížek (lékař + hlas z TV + sbor chibyček) a Barbora Poláchová (sestra + sbor chibyček)
Napsala: Barbora Haplová
Dramaturgie: Lenka Veverková
Zvukový mistr: Ladislav Reich
Zvukový design: Stanislav Abrahám
Režie: Petr Vodička
Premiéra: 15. 5. 2022
Produkce: Dana Reichová

Slyšeli jste někdy o Chibyčkách? Jsou to bytosti, které ztělesňují chyby, a jejich úkolem je udělat lidi lepší – trpělivější, ochotnější, statečnější, láskyplnější... Chybami se totiž člověk učí! Když člověku sedne taková Chibyčka za krk, začne víc chybovat. Když z něho seskočí, síla Chybičky zmizí, člověk se poučí a chyby dělat přestane. Co když se však nějaká Chibyčka zapomene a zůstane za lidským krkem třeba pětatřicet let?

Chibyčka Berta se bojí udělat jakoukoli chybu. Je věčně ustrašená a navíc ve škole nedává vůbec pozor. Při školní exkurzi do lidského světa zachrání život malému chlapečkovi, který se zrovna chystá vlézt do silnice plné aut. Skočí mu za krk, ale pak už nesleze. A Adolf se od té doby jen a jen bojí. Učí se od rána do večera, aby byl ve škole premiantem, má strach oslovit jakoukoli dívku, neriskuje, není spontánní a hravý. Jak se žije, když se neustále bojíte udělat sebemenší chybu? A je to vůbec šťastný život?

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...