CHAT: Když pes ztrácí naučené návyky

19. leden 2018

Je jednodušší odnaučovat, nebo učit? Záleží na věku a rase psa? Na otázky odpoví v pátek 19. ledna v 10:30 zvířecí trenér František Šusta.

Je velmi nepříjemné, když pes zvyklý chodit bez vodítka, najednou začne utíkat nebo být agresivní na jiné psy nebo dokonce lidi. My lidé máme vžitou představu, že pokud se nám podaří nějaké chování psa odnaučit, je už navěky vystaráno. Pravda ale je, že žádné chování není nikdy definitivně hotové a neustále se vyvíjí - prohlubuje se (posiluje) nebo zaniká. To, zda se bude chování posilovat či zanikat, záleží především na tom, zda je pro psa úspěšné. Většina nevhodného psího chování je nevhodná jen pro nás, jejich majitele. Pro zvířata je toto chování naopak obvykle úspěšné a proto se s každým dalším opakováním posiluje.Co s tím, když pes začne ztrácet už naučené návyky?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.