Cesta ze dna: Martina. „Pořád se bojím, co bude.“ Příběhy žen, které se vyrovnávají s nezaměstnaností

1. srpen 2019

S podnikáním musela kvůli těhotenství skončit. A zároveň se jí začalo rozpadat manželství. Cyklus vznikl ve spolupráci s Českou televizí. Začínáme tam, kde ČT skončila.

S Martinou začalo televizní natáčení v roce 2013. Bylo jí 48 let. Bydlela s manželem a dvěma tříletými dvojčaty napůl v Mostě a napůl ve venkovském domě ve Strkovicích. Než šla na mateřskou, měla vlastní pizzerii. Měla velký obrat a přes 10 zaměstnanců. Ale zkrachovala.

A pak 10. pokus o umělé oplodnění vyšel a přišly děti. To už Martině bylo skoro 45 let a finanční částka, kterou zaplatila za tyto pokusy, dosáhla závratné výše. Těšila se, že od chvíle, kdy dá děti do školky, se jí uvolní ruce pro práci a s manželem vzápětí vybřednou z hluboké finanční, ale i vztahové krize.

Na všechno sama

Ale stabilní práci se jí přes rok sehnat nedařilo (až na výjimku krátkodobého dotovaného zaměstnání z EU). Rozhlasové natáčení zastihlo Martinu zastihlo ve chvíli, kdy její manželství skončilo a kdy získala práci v Německu.

Dokument ji sleduje coby ženu, která je sama se dvěma malými dětmi a pere se s problémy, jak se dá. Je ale taky zamyšlením nad tím, jestli se jí podařilo nahlédnout svou dosavadní životní cestu prostřednictvím hlubší sebereflexe.


Veronika Korčáková z více než 100 vytipovaných příběhů pro Českou televizi vybrala šest žen. Pro cyklus Český rozhlas Dobrá vůle sledovala dále v průběhu roku 2015 čtyři z nich. Český rozhlas mohl díky spolupráci s kreativní producentkou Tvůrčí skupiny dokumentů a nových formátů ČT Alenou Müllerovou využít více než sto čtyřicet hodin časosběrného materiálu, pořízeného Českou televizí v letech 2013 a 2014.

Unikátní cyklus ve spolupráci s ČT

Martina je první ze čtyř rozhlasových dokumentů Příběhy, kterým podtitul dala jména jejich hlavních protagonistek Martina, Katka, Bára a Šárka. Dramaturgie a režie této dokumentární série se ujala dramaturgyně cyklu Dobrá vůle Lenka Svobodová, zvukového zpracování mistr zvuku Roman Špála.

Martina s rodinou a televizním štábem během natáčení.jpg
autoři: Lenka Svobodová , Veronika Korčáková Sobková
Spustit audio

Související