Cesta ze dna: Katka. „Zdolat předsudky.“ Příběhy žen, které se vyrovnávají s nezaměstnaností
Katka z Brna původně maturovala na střední škole managementu a práva, ale jediná práce, kterou po dlouhou dobu dokázala sehnat, byl noční úklid. Dokument zachycuje závratnou cestu Katky k profesní i osobní spokojenosti, které se jí podařilo dosáhnout navzdory předsudkům většinové společnosti vůči Romům. Cyklus vznikl ve spolupráci s Českou televizí. Natáčení trvalo téměř čtyři roky
S Katkou z Brna začalo televizní natáčení v roce 2013, kdy jí bylo dvacet jedna let. Středoškolačka s maturitou, Romka, která hledala pracovní uplatnění a zároveň cestu z ghetta nemocných a nezaměstnaných. Často procházela u pracovních pohovorů zkušeností s odmítnutím z rasistických důvodů, které se potenciální zaměstnavatelé ani nesnažili skrývat.
Cesta z ghetta
Dařilo se jí sehnat jen podřadné brigády, třeba noční úklid obchodů. Její otec je v invalidním důchodu, matka také. Po zvýšení nájmu v bytě se rodina začala propadat na sociální dno. Po několika měsících stagnace, spojených zároveň s Katčinými zdravotními problémy – trpěla astmatem –, se jako krok k záchraně ukázal její pokus pracovat coby dobrovolnice v Muzeu romské kultury.
Sotva začala romské školáky zdarma doučovat, už tu byla skutečná pracovní šance v podobě místa v nízkoprahovém volnočasovém klubu pro děti v neziskové organizaci IQ Roma servis.
Veronika Korčáková z více než 100 vytipovaných příběhů pro Českou televizi vybrala šest žen. Pro cyklus Český rozhlas Dobrá vůle sledovala dále v průběhu roku 2015 čtyři z nich. Český rozhlas mohl díky spolupráci s kreativní producentkou Tvůrčí skupiny dokumentů a nových formátů ČT Alenou Müllerovou využít více než sto čtyřicet hodin časosběrného materiálu, pořízeného Českou televizí v letech 2013 a 2014.
Příkladem pro ostatní
Během rozhlasového natáčení se podařilo zachytit další Katčin vzestup: dál se vzdělávala a v hierarchii IQ Roma servisu stoupala pracovně stále výš. Nakonec se ukázalo, že bude schopná i spolupráce na mezinárodní úrovni. Změn doznal i její osobní život a stala se příkladem pro děti a mladé lidi, potýkající se s podobnými problémy jako před nedávnem ona sama.
Katka je druhý ze čtyř rozhlasových dokumentů příběhy, kterým podtitul dala jména jejich hlavních protagonistek Martina, Katka, Bára a Šárka. Dramaturgie a režie této dokumentární série se ujala dramaturgyně cyklu Dobrá vůle Lenka Svobodová, zvukového zpracování mistr zvuku Roman Špála.
Tento i další dokumenty Dobré vůle najdete hned po odvysílání v Archivu pořadů.
Související
-
Cesta ze dna: Martina. „Pořád se bojím.“ Příběhy žen, které se vyrovnávají s nezaměstnaností
S podnikáním musela kvůli těhotenství skončit. A zároveň se jí začalo rozpadat manželství. Cyklus vznikl ve spolupráci s Českou televizí. Začínáme tam, kde ČT skončila.
-
Cesta ze dna: Šárka. Nový start díky úspěšnému podnikatelskému plánu
Po desítkách neúspěšných pokusů získat práci po mateřské si nakonec udělala řidičák na mikrobus a založila neziskovou organizaci zaměřenou na volnočasové aktivity dětí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.