Cesta ze dna: Katka. „Zdolat předsudky.“ Příběhy žen, které se vyrovnávají s nezaměstnaností

Dvaadvacetiletá Katka z romského ghetta, která dříve většinu dní trávila doma na neschopence, pracuje v neziskové organizaci IQ Roma servis, kterou reprezentuje i v zahraničí a dál se jazykově vzdělává
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dvaadvacetiletá Katka z romského ghetta, která dříve většinu dní trávila doma na neschopence, pracuje v neziskové organizaci IQ Roma servis, kterou reprezentuje i v zahraničí a dál se jazykově vzdělává
0:00
/
0:00

Katka z Brna původně maturovala na střední škole managementu a práva, ale jediná práce, kterou po dlouhou dobu dokázala sehnat, byl noční úklid. Dokument zachycuje závratnou cestu Katky k profesní i osobní spokojenosti, které se jí podařilo dosáhnout navzdory předsudkům většinové společnosti vůči Romům. Cyklus vznikl ve spolupráci s Českou televizí. Natáčení trvalo téměř čtyři roky

S Katkou z Brna začalo televizní natáčení v roce 2013, kdy jí bylo dvacet jedna let. Středoškolačka s maturitou, Romka, která hledala pracovní uplatnění a zároveň cestu z ghetta nemocných a nezaměstnaných. Často procházela u pracovních pohovorů zkušeností s odmítnutím z rasistických důvodů, které se potenciální zaměstnavatelé ani nesnažili skrývat.

Cesta z ghetta

Dařilo se jí sehnat jen podřadné brigády, třeba noční úklid obchodů. Její otec je v invalidním důchodu, matka také. Po zvýšení nájmu v bytě se rodina začala propadat na sociální dno. Po několika měsících stagnace, spojených zároveň s Katčinými zdravotními problémy – trpěla astmatem –, se jako krok k záchraně ukázal její pokus pracovat coby dobrovolnice v Muzeu romské kultury.

Katčini rodiče byli doma v invalidním důchodu.

Sotva začala romské školáky zdarma doučovat, už tu byla skutečná pracovní šance v podobě místa v nízkoprahovém volnočasovém klubu pro děti v neziskové organizaci IQ Roma servis.


Veronika Korčáková z více než 100 vytipovaných příběhů pro Českou televizi vybrala šest žen. Pro cyklus Český rozhlas Dobrá vůle sledovala dále v průběhu roku 2015 čtyři z nich. Český rozhlas mohl díky spolupráci s kreativní producentkou Tvůrčí skupiny dokumentů a nových formátů ČT Alenou Müllerovou využít více než sto čtyřicet hodin časosběrného materiálu, pořízeného Českou televizí v letech 2013 a 2014.

Příkladem pro ostatní

Během rozhlasového natáčení se podařilo zachytit další Katčin vzestup: dál se vzdělávala a v hierarchii IQ Roma servisu stoupala pracovně stále výš. Nakonec se ukázalo, že bude schopná i spolupráce na mezinárodní úrovni. Změn doznal i její osobní život a stala se příkladem pro děti a mladé lidi, potýkající se s podobnými problémy jako před nedávnem ona sama.

Katka je druhý ze čtyř rozhlasových dokumentů příběhy, kterým podtitul dala jména jejich hlavních protagonistek Martina, Katka, Bára a Šárka. Dramaturgie a režie této dokumentární série se ujala dramaturgyně cyklu Dobrá vůle Lenka Svobodová, zvukového zpracování mistr zvuku Roman Špála.

Tento i další dokumenty Dobré vůle najdete hned po odvysílání v Archivu pořadů.

Katka žila v na  brněnském Cejlu; v domě, kde většina obyvatel žije z podpory a nebo nemocenské.
autoři: Lenka Svobodová , Veronika Korčáková Sobková
Spustit audio

Související