Československá koruna. Tajné zasedání Národního shromáždění spustilo měnovou reformu
Dramatická cesta naší národní měny začala 26. února 1919. Tehdy proběhlo tajné zasedání Národního shromáždění.
Na něm poslanci mladičkého československého státu přijali důležitý zákon a tím spustili měnovou reformu. Jejím cílem bylo zabránit inflaci, to je ztrátě hodnoty peněz, které jsme měli pořád společné s ostatními státy bývalé monarchie.
Byla vydána první národní měna v podobě státovek a také státní dluhopisy. Duchovním otcem reformy byl ministr financí Alois Rašín. Koruna během své více jak stoleté existence prošla bohatou a zajímavou historií.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Jaká je historie naší koruny?
Zmínku o pěnezích najdeme v literatuře, v písničkách, i třeba opeře, peníze se objevují také na obrazech - odjakživa hýbou světem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.