Československá koruna. Tajné zasedání Národního shromáždění spustilo měnovou reformu

Příběhy z kalendáře: Československá koruna
Dramatická cesta naší národní měny začala 26. února 1919. Tehdy proběhlo tajné zasedání Národního shromáždění. Na něm poslanci mladičkého československého státu přijali důležitý zákon a tím spustili měnovou reformu. Jejím cílem bylo zabránit inflaci, ztrátě hodnoty peněz, které jsme měli pořád společné s ostatními státy bývalé monarchie. Byla vydána první národní měna v podobě státovek a také státní dluhopisy. Duchovním otcem reformy byl ministr financí Alois Rašín.
Související
-
Král padělatelů. Do tajů svého řemesla zasvětil i svého syna
Bankovky, známky i pornografie. To byly zbraně umělce a dodnes záhadného zločince. Do tajů padělatelského řemesla zasvětil i svého syna.
-
Proč se říká desetikoruně pětka a pětikoruně bůr? Jaký je původ slova prachy a rčení o „staré bele“?
Nemít v kapse ani šesták stojí za starou belu. Když jsou totiž prachy v prachu, nepořídíte si nic ani za babku. Jenom to vysvětlení všeho vás nebude stát ani floka.
-
Naše mince a bankovky
Host: Jaroslav Moravec, hlavní expert ochrany platidel v České národní banky. Moderuje Tereza Stýblová.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.