Československá koruna. Tajné zasedání Národního shromáždění spustilo měnovou reformu

Největší audioportál na českém internetu

Československé dukáty nepatřily mezi mince oběhové, ale obchodní: jejich hodnota byla závislá na aktuální ceně zlata na trhu. Na prvních 1000 dukátech bylo vyraženo pořadové číslo a předáno významným osobnostem. T. G. Masaryk dostal mince s číslem 1 až 3 | Foto: eSbírky, CC BY 4.0, ©

Příběhy z kalendáře: Československá koruna

Dramatická cesta naší národní měny začala 26. února 1919. Tehdy proběhlo tajné zasedání Národního shromáždění. Na něm poslanci mladičkého československého státu přijali důležitý zákon a tím spustili měnovou reformu. Jejím cílem bylo zabránit inflaci, ztrátě hodnoty peněz, které jsme měli pořád společné s ostatními státy bývalé monarchie. Byla vydána první národní měna v podobě státovek a také státní dluhopisy. Duchovním otcem reformy byl ministr financí Alois Rašín.

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Pavel Jurda

Související

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.