Československá koruna. Tajné zasedání Národního shromáždění spustilo měnovou reformu

Dramatická cesta naší národní měny začala 26. února 1919. Tehdy proběhlo tajné zasedání Národního shromáždění.

Na něm poslanci mladičkého československého státu přijali důležitý zákon a tím spustili měnovou reformu. Jejím cílem bylo zabránit inflaci, to je ztrátě hodnoty peněz, které jsme měli pořád společné s ostatními státy bývalé monarchie.

Byla vydána první národní měna v podobě státovek a také státní dluhopisy. Duchovním otcem reformy byl ministr financí Alois Rašín. Koruna během své více jak stoleté existence prošla bohatou a zajímavou historií.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Pavel Jurda
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.