Česko jedna báseň. Dokument o guerillové poezii v ulicích českých měst

7. říjen 2017

Největší audioportál na českém internetu

Báseň na stromě na 1. nábřeží v Českých Budějovicích | Foto: Ivan Studený, Český rozhlas

Česko jedna báseň. Reportážně poetická koláž o básnění v ulicích. Rozhlasový dokument Ivana Studeného o básnířce Blance Fišerové a jejím nápadu, který inspiroval desítky mladých poetů v celé zemi.

Guerilla to je partyzánská válka a v jejím stylu bojují i účastníci akce Guerilla poetring za svou věc, poezii.

Šířit verše po partyzánsku přímo na ulicích je nápadem ostravské básnířky Blanky Fišerové. Ta založila na Facebooku komunitu básníků, guerilla bojovníků, kteří v termínu určeném svou velitelkou všichni naráz vycházejí do ulic. Místo min v nich zanechávají básně.

Každá báseň je pro tebe
Poslední termín partyzánského básnění vyhlásila Poetricablanca (jméno, pod kterým Fišerová vystupuje na sociální síti) na 21. březen, světový den poezie. Další se chystá na den lásky 1. května.

Celorepublikovou bitvu za věc poezie sledoval rozhlasový dokumentarista Ivan Studený, který natočil interwiev s velitelkou partyzánů, ale sám se také vmísil mezi básníky v ulicích několika měst. Dokument Česko jedna báseň je tedy reportem přímo z bojiště.

Kliněte na video a podívejte se, jak se dělá guerilla poetry v praxi

„Jde o to napsat v podstatě jakoukoliv báseň na papír. Dokonce to ani nemusí být autorský text,“ popsal pravidla komunity reportér. „Zasvěcení členové používají jednotný název Báseň pro tebe, kterým se snaží získat pozornost náhodných nálezců básniček. Jeden partyzán je schopen umístit i několik desítek básní,“ řekl Ivan Studený, jehož dílka se také objevila na ulici.

Omeťme prach z klasiky
„Je to skvělý nápad,“ svěřila se při akci v Třeboni Oldřiška, náhodná divačka básnění v ulicích. V lázních si zrovna léčila bolavé klouby. „Kdybych to tušila, také bych si nějaké básničky vzala a přidala se,“ posteskla si Oldřiška. Podle ní je částečně anonymní publikování vlastních básní ve veřejném prostoru skvělá příležitost pro lidi, kteří si jinak píší doma do šuplíku.

Guerilla poetring sleduje i další cíle. Partyzáni poezie upozorňují také na díla klasiků, která podle nich nezaslouženě chytají prach v knihovnách. „Už jenom to, že člověk věnuje chvíli svého času básničce, že ji přečte, něco tím získá. Třeba jen trochu radosti,“ říká básnířka Blanka Fišerová.

Záznam tohoto dokumentu i ostatních dokumentů Dobré vůle naleznete v iRadiu.

autor: Ivan Studený

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.