České korunovační klenoty. Nesmrtelná duše českého státu a umělecký skvost

28. srpna1867 byly české korunovační klenoty trvale navráceny z Vídně do Prahy, kam byly převezeny během prusko-rakouské války z obavy o jejich bezpečnost. V roce 1867 také vznikla tradice sedmi klíčů, které mají v držení významní představitelé státu. Aby mohli klenoty při vzácných příležitostech vyzvednout z Korunní komory Chrámu sv. Víta, je třeba, aby dveře otevřeli společně.

Faktická a symbolická hodnota koruny, zasvěcené svatému Václavu, kterou v roce 1346 nechal zhotovit Karel IV., je nezměrná. Jakých zvláštností si můžeme na korunovačních klenotech všimnout a čím si během staletí prošly?    

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Ivana Myšková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.