Celý herecký život jsem stála ve frontě a nepředbíhala, říká Jitka Sedláčková

24. srpen 2020

Nedostávala jsem dřív moc dobré role, i když jsem se cítila na víc. Proto jsem udělala několik představení za vlastní peníze, prozrazuje Jitka Sedláčková.

Můžem i s mužem, tak se jmenuje úspěšné představení, ve kterém Jitka Sedláčková hraje dva roky. „Je to o touze po lásce i osamocení žen. Muži mohou nahlédnout do ženského světa. Teď se chystá druhý díl Bez muže nemůžem.“

„Studovali jsme kvůli tomu i seznamku, kde skoro šedesátníci chtějí štíhlou čtyřicítku. Když je ženě 55+, už není žádoucí. Přitom věci zbytečně neřeší, nechce drahé kabelky a něco o životě ví. Dokonce jsem o tom složila písničku.“

Držela jsem větrníkovou dietu

„Mezi čtyřicítkou a padesátkou jsem měla rodinné starosti. Byla jsem tlustá, nemohla se na sebe podívat a držela větrníkovou dietu,“ přiznává Jitka Sedláčková. „Dostávala jsem role úřednic nebo řeznic a to mi bylo 40.“

„Po vyhazovu z Palmovky jsem udělala z nouze ctnost a s Dášou Zázvůrkovou jsme připravily představení, na které se přišel podívat Jan Hřebejk a nabídl mi spolupráci. Celý herecký život jsem stála ve frontě a nepředbíhala. A teď jsem šťastná.“

Kvůli synovi jsem šla na otužilecký závod

A jak se daří Jitce Sedláčkové v soukromí? „Syn pracuje jako pomocný režisér. Mluví anglicky, španělsky a je otužilec. 26. prosince jsem se šla podívat k Národnímu divadlu, kde plaval svůj první otužilecký závod. Naučila jsem ho i úctě k ženám. Ale pochopitelně má i své chyby,“ směje se Jitka Sedláčková.

„I já měla vynikající vztah k mamince, která brzy zemřela. Mnoho známých říkalo, že takový vztah s rodiči nemají. Já si řekla, že je lepší poznat a ztratit, než nepoznat a toužit.“

Kolik kilometrů běhá? Jak se jí spolupracuje s režisérkou Irenou Pavláskovou?

autoři: Aleš Cibulka , zk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.