„Čechomor je kompromis mezi námi dvěma.“ Karel Holas a František Černý ve Dvojce u piana

22. květen 2024

„Písničky se k nám dostávají po desetiletích či staletích a nás baví notový zápis, kde si s tím můžete dělat, co chcete. Když to má člověk rád a má k tomu úctu, tak je šance, že písničce ublíží co nejmíň,“ přibližují tvůrčí proces členové skupiny Čechomor.

Vlivy načerpali prý už jako bigbíťáci. „V pozdním věku jsme přičichli k folklóru a zjistili, že to jsou nejhezčí písničky, jaké jsme kdy slyšeli,“ vzpomíná Karel Holas. A František Černý dodává: „Když jsme zkoušeli ten bigbít a šli pak oslavit zkoušku, tak jsme do rána hráli lidové písničky.“

Charakter hudby ovlivňují zpěvačky. Podle Karla Holase je lidová tvořivost o vztahu. „Ze začátku jsme si ty ženské písně zpívali úchylně sami. Ale teď už s námi chtějí zpívat, tak toho využíváme.“ František Černý říká, že skupinou prošlo hodně švarných zpěvaček. „A já mám duet takřka se všemi,“ prohlašuje pyšně.

Kdo v kapele mluví do repertoáru? „To vymyslíme s Karlem a poslední aranžérské slovo má Karel,“ žertuje Fratišek Černý. „Mně to vyhovuje, tak proč bych do toho mluvil.“

„Děláme to dohromady a vyhovuje nám to. Kdybych to měl definovat, tak Čechomor je kompromis mezi námi dvěma. Kdyby ne, vypadalo by to jinak,“ souzní Karel Holas a František Černý. „To je nejlepší model: když se dohodnou dva lidé a spojí se v jedno.“   

autoři: Jiří Holoubek , eh

Související