Bylo moje poslání ukázat lidem, že neexistuje jenom Verdi a Mozart, tvrdí houslista Daniel Matejča

20. srpen 2022

Kromě toho, že obsadil druhé místo v soutěži Concertino Praga, vyhrál šestnáctiletý Daniel Matejča mezinárodní televizní soutěžní show Virtuosos V4+, kde v porotě zasedal například pěvec Plácido Domingo nebo violloncellista Stjepan Hauser.

Daniel do soutěže nešel s touhou vyhrát, ale chtěl přinést něco, co tam ještě nebylo. Proto přednesl Šostakovičův koncert. „Je to zběsilá skladba, děsivá. Když člověk zná pozadí skladby, tak nad tím přemýšlí jinak. S tím jsem do soutěže šel,“ vysvětluje mladý houslista. Má totiž rád příběhy, které za každou skladbou stojí a jsou důvodem k přemýšlení nad hudbou.

Vždycky jsem chtěl hrát na starší italský nástroj

„Housle, na které teď hraju, jsou půjčené ze státní sbírky z Národního muzea. Jsou to housle slavného italského houslaře Galiana a jsou z roku 1704,“ popisuje Daniel mistrovský nástroj, na který i živě zahrál ve studiu. „Prozatím se mi tedy sen splnil,“ dodává s tím, že na tyto housle bude v brzké době nahrávat CD, sonáty Eugène Ysaÿe. Skladby impressionistů patří k jeho nejoblíbenějším. Když ale relaxuje, usedá ke klavíru a hraje jazz, popřípadě improvizuje na vibrafon.

S trémou jsem zatočil rychle

„Když jsem byl ve škole v Itálii, bydleli jsme dva v jednom pokoji. Byl tam jeden pokoj na cvičení, takže jsme se střídali. Jeden cvičil v pokoji a druhý šel cvičit na ulici. To mi tu trému úplně odstranilo,“ směje se mladý muzikant, který ve vysílání s lehkostí zahrál několik ukázek ze své oblíbené skladby. Na ladění ani nepotřeboval zeslabit muziku ve studiu: „Dokážu vypnout a poslouchat jenom ty housle.“

Proč nepoužívá slovo virtuos? Která melodie se mu honí hlavou? A k čemu je sólistovi dobré hraní v orchestru? Poslechněte si v audiu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...