Brugmansie, česky durman
Docela vzrůstná, až téměř stromovitá je rostlina, která se u nás pěstuje s pojmenováním durman (datura suaveolens), nověji zařazena do čeledi bruckmansia.
Je to zajímavá čeleď, která zahrnuje pět druhů, různě vzrůstných a s velkými listy. Za dostatku světla a tepla ochotně kvete jednotlivými nícími úzce zvoncovitými, dole rozšířenými květy, které zejména navečer silně voní.
Pěstování
Durmany jsou nenáročné a rostou rychle. Potřebují osluněné stanoviště a pravidelnou dobrou zálivku. V létě bývají krásnou výzdobou zámeckých nádvoří. Dají se pěstovat také na balkonech, ale vítr a prudký déšť je poškozují. V zimě rostlina odpočívá, potřebuje místo s teplem od 5 do 8°C, za toto období ztratí téměř všechny listy. Na jaře je nezbytné durman přesadit, mladé rostlinky každým rokem, starší většinou obrok. Doporučuje se pěstební směs kompostu, drnovky, rašeliny hnojovky a písku (v poměru 5 : 3 : 1 : 2 : 1).
Rozmnožování, přesazování
Před přesazováním rostlin, aby neměly příliš holé stonky, je třeba je prohlédnout, protože mívají na loňských letorostech nasazené zárodky poupat. V tom případě rostlinu seřízneme až po odkvetení. Množení je velmi snadné, v teplé množárně zakoření téměř všechny řízky, zelené i dřevnaté. Při dobré péči vyroste ze řízku v prvním roce až jednometrová rostlina.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.