Brexit: imigranti z Česka

18. září 2016

Ve Velké Británii žije okolo stovky tisíc emigrantů z Česka. Někteří jdou jen za vyššími platy, jiní za vidinou lepšího, kosmopolitnějšího života. Jejich budoucnost nedávno ovlivnilo referendum o Brexitu. Poslechněte si pohled na současnou situaci od tří českých profesionálů žijících Anglii.

Češi žijící ve Velké Británii pocházejí ze všech koutů Čech, Moravy a Slezska, ze všech vrstev obyvatelstva. Ti bez vyššího vzdělání, kvalifikace a jazykového vybavení přijíždějí do Británie jako levná pracovní síla. Často tam vydrží jen několik let a domů se vracejí s pracovními zkušenostmi a nápady na podnikání, spíše než s úsporami.

Sociální turisti vs. dříči

Martin Výška (Cambridge)

Další skupinou jsou tzv. sociální turisti, kteří buď nemají v Česku dostatek pracovních příležitostí (např. kvůli sociálnímu znevýhodnění), nebo jednoduše nemají v úmyslu pracovat. Británie jim jako občanům EU nabízí zdravotní péči zdarma a vyšší sociální dávky než ČR. V žebříčku britského ministerstva práce a sociálních věcí jsou v pobírání podpory v nezaměstnanosti občané ČR na 23. místě.

Opačnou skupinou jsou čeští středoškoláci a vysokoškoláci s odborným vzděláním. Ti obykle jezdí do Spojeného království hlavně kvůli pracovním příležitostem a nepoměrně vyšším mzdám. Poslední skupinou jsou studenti, kteří využívají příležitosti studovat v zemích EU, chtějí se zdokonalit v angličtině a zároveň chtějí mít atraktivní akademický titul z některé z britských vysokých škol.

Imigranti se mají líp než místní

Velká Británie se může z mnoha důvodů jevit jako země zaslíbená nebo alespoň země s mnoha příležitostmi a výhodami. Mimo jiné i proto je po Německu druhou zemí s nejvyšším počtem přistěhovalců v Evropské unii. Čím dál vyšší procento Britů ovšem nedosáhne na stejné výhody a příležitosti, které vábí přistěhovalce.

Šárka Pekařová (Manchester)

Rodilým Britům často nevyhovují pracovní podmínky a minimální mzda, kterou jim zaměstnavatelé nabízejí. Narůstá u nich frustrace z neustále se zvyšujícího počtu přistěhovalců, kteří jim berou práci, zaplňují silnice a prostředky hromadné dopravy, zvyšují ceny pronájmů bytů, mají jinou kulturu, náboženství a nepřispívají k rozvoji lokálních komunit.

Skutečnost vs. česká média

Tyto okolnosti byly jedny z mnoha důvodů proč se Britové v referendu o Brexitu vyjádřili pro vystoupení z EU. V půlhodinovém dokumentu uslyšíte příběhy tří českých profesionálů, kteří našli v Británii svůj druhý domov.

Zda se případný Brexit, který britská vláda ještě oficiálně nenastartovala, dotkne zrovna jich, nikdo přesně neví. Rozhodně ale poukazuje na změny v přistěhovalecké politice a systému volného pohybu osob, o kterých aktuálně mluví celá Evropa a které Češi žijící ve Velké Británii vidí možná trochu jinak než česká média.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?