Břetislav Tureček: Tereza H. dostala své kumpány před soud. Co ale až jí propustí?

25. leden 2018

Co nakonec bude s Češkou Terezou H.? Pákistánští celníci ji zadrželi na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu. Hrozí jí trest smrti od úřadů, nebo dokoce od mafie?

„Vidím v tom jeden obrovský lidský příběh 21leté Terezy H. z Uherského Hradiště,“ říká Břetislav Tureček. Podle analytika si asi zvykla žít na „vysoké noze“ a na ostatní koukala tak trochu svrchu, když se třeba chlubila drahými kabelkami.

Je pouhou figurkou

„Teď se ale ukazuje, že to byla prázdná skořápka kolem prázdnoty v samotné dívčině. Uvěřila, že jí někdo dá 200 000 korun pouze za focení někde v Pákistánu. Ve své prázdnotě nějak přehlédla, že není až tak žádanou modelkou nebo společnicí, ale obyčejnou kurýrkou drog.“

Na letišti v Láhauru prošla přes dvě kontroly pákistánské protidrogové centrály. Zadrželi jí až celníci. „V minulosti se na pašování drog podíleli i důstojníci protidrogových organizací. Je tak možné, že k tomu došlo i v případě Terezy,“ uvažuje Tureček.

Trest smrti jí nehrozí

„Nejenže byla hloupá, naivní, zneužitá, ale taky se mohla stát součástí vnitřního boje mezi pákistánskými bezpečnostními složkami.“ Teď jí nejspíš trest smrti nehrozí, domů se ale určitě nepodívá za týden, ale až za pár měsíců, možná let.

„Ale protože začala shazovat své kumpány, odchod na svobodu pro ni vůbec nemusí být opravdovým vysvobozením.“ Záleží na pákistánských úřadech. „Třeba pro ně bude jednodušší, když ji rychle vyexpedují do Česka. Nemuselo by být pro všechny příjemné, kdyby se před soudem začalo rozplétat, kdo zrovna hrál jakou roli.“

Drogovému světu vládne Afghánistán

Pákistán je dnes tranzitní zemí pro narkotika z Afghánistánu. „Odtud pochází až 90 % celosvětové výroby heroinu. Za jeden rok teď posílají do světa až 9000 tun opia, což je asi 50x víc než v roce 2001, kdy tam Američané svrhli Tálibán. Přitom je země pod mezinárodní okupací, a to i naší armády.“

Afghánistán jako chudá země je hřištěm drogových mafií. Opatření jsou spíš kosmetická. „Tím, že Afghánec pěstuje drogy, je automaticky zločinec, ale i zdroj příjmu pro celou zemi. Když Tálibán v roce 2000 zakázal pěstování opia, mělo to i podle OSN ohromný dopad na životní úroveň statisíců lidí. Kdyby se dnes s drogami přestalo, budeme řešit velký hladomor.“

autoři: lup , Břetislav Tureček , zis
Spustit audio