Bratříčku, zavírej vrátka! Skoro celý náklad elpíčka Karla Kryla skončil rozřezaný cirkulárkou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy zpěvák Karel Kryl

Před 52 lety vznikla deska, která se stala symbolem své doby. Jejím autorem byl Karel Kryl. Titulní píseň ‚Bratříčku zavírej vrátka‘ složil za dvě hodiny. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky, v mujRozhlas a v podcastových aplikacích. Napsala Michaela Spáčilová.

Ve čtrnácti písních vyzpíval Karel Kryl frustraci, strach a vztek mnoha lidí, kteří přišli o iluze v srpnu 1968. Verše ho začaly napadat v ulicích Nového Jičína, když viděl sedět před zahrádkou dva malé kluky, kteří se bavili o neklidném světě dospělých. Ještě týž den ji zahrál na novojičínském náměstí.

Chapec z fotky na obalu přišel za Krylem

Kniha Fenomén Karel Kryl

O Krylově talentu byl přesvědčený rozhlasák Jiří Černý, který album sestavil a produkoval. Ředitel Pantonu Jan Hanuš tušil, že pro podobnou tvorbu nebude brzy prostor. Největším problém nebyl paradoxně s písněmi, ale s fotografií. Nakonec se na obal dostal chlapec sedící na ulici okupované Prahy s terčem namalovaným na zádech. Jako dospělý se Krylovi přihlásil na koncertě v roce 1990.

Nový ředitel Pantonu nechal téměř celý náklad elpíčka na dvoře vydavatelství rozřezat cirkulárkou. Karel Kryl žil od září 1969 do listopadu 1989 v německém exilu. Nikdy nepožádal o německé občanství, protože by přišel o to československé. Zemřel náhle ve 49 letech na srdeční příhodu v 1994 v Mnichově.

V příštích Příbězích z kalendáře navštívíme italské město, které má 150 kanálů a 118 ostrůvků. Slaví 1600 narozeniny.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související