Božena Němcová se k dceři Doře chovala jako ke služce, říká Milena Štráfeldová

1. duben 2014

Píše povídky, fejetony, poezii, divadelní a rozhlasové hry. Ve většině z nich odkrývá neznámé pozadí „známých“ osudů.

S oblibou říká, že všechno bylo a je trošku jinak. „Je to staré rabínské moudro a já z vlastní zkušenosti vím, že kdykoliv se člověk zakousne do nějakého tématu, tak najde nové informace a přehodnotí to, co se učil ve škole. A to mě baví.“

Ukázkovým příkladem je její hra Osamělé večery Dory N. o vztahu Boženy Němcové k dceři Theodoře. „Z korespondence vyplývá, že ji matka celý život stavěla do služebného postavení,“ říká Štráfeldová na adresu Dory.

Osamělá Dora Němcová

„Dora měla velkou životní smůlu. Nemoc ji zohyzdila a ona vyrůstala vedle nádherné a slavné matky. Stala se domácí učitelkou a brzy odešla do Jičína, kde doslova uvízla do konce života. Nikdy se nevdala a žila sama. Neví se ale, že přesto přivedla v utajení na svět syna, kterého se vzdala, protože otcem byl mladičký student.“

Štráfeldová také ale připouští, že vztah byl komplikovaný i těžkou životní situací Němcové: „Doslova třela bídu s nouzí. Jednu zimu si s dcerou Dorou musela půjčovat boty a Dora se v jednom dopise zmiňuje, že jim dokonce zplesnivěla postel.“

O Baarové a její sestře

Začátkem května vyjde Mileně Štráfeldové kniha Guláš pro Masaryka. V jejím tématu se prolnuly dvě zdánlivě neslučitelné věci: fotografie pradědečka s prababičkou, která skutečně vařila pro Masaryka guláš, a častá setkání s krajany.

Odevzdala také další verzi hry Sestry B. Tentokrát o sestrách, herečkách Lídě Baarové a Zorce Janů. Měla by mít premiéru v září letošního roku, kdy uplyne 100 let od narození Lídy Baarové.

Při přípravě tématu opět narazila na zajímavé skutečnosti. „Když jsem pročítala výslechové protokoly k chystanému procesu s touto slavnou filmovou hvězdou, překvapilo mě, jak moc proti ní vystupovali slavní a později velmi uznávaní kolegové.“

Jak žily další děti Boženy Němcové? Co Milena Štráfeldová soudí o národním obrození? Jak žijí naši krajané v zahraničí?

autor: eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.