„Zrekonstruovala jsem obraz Boženy Němcové, který neodpovídá čítankám,“ myslí si Milena Štráfeldová

4. únor 2013

„Ani učitelé češtiny o dceři Boženy Němcové Doře nic nevědí,“ říká Milena Štráfeldová v rozhovoru o hře Osamělé večery Dory N. Do studia přišla i s představitelkou Dory Němcové Martou Sovovou.

„Zrekonstruovala jsem obraz Boženy Němcové, který neodpovídá čítankám,“ říká spisovatelka a redaktorka Milena Štráfeldová. „Dnes, když připravujeme hru Osamělé večery Dory N., za mnou chodí sami učitelé českého jazyka, profesoři-češtináři, a tvrdí, že o Doře nikdy nic neslyšeli.“

Zohyzděná dcera krásné matky

Logo

„Je to samozřejmě tím, že byla velmi zdrženlivá, samotářská povaha. Zda k tomu přispělo i soužití s její matkou je právě i jedním z motivů té hry,“ vysvětluje Štráfeldová na Dvojce moderátorce Evě Kvasničkové.

„Dora Němcová byla velmi těžce poznamenaná dětskou chorobou, která u ní způsobila velmi těžké zjizvení. Takže ona byla vlastně zmrzačená. To by samozřejmě poznamenalo každou dívku, nota bene dceru tak krásné a obdivované matky.“

Theodora Wilhelma Rozálie Němcová

(1841–1920)

Doma jí říkali Dora nebo též Bohdanka. Byla v pořadí třetím ze čtyř dětí Boženy Němcové. Přestože od dětství trpěla tuberkulózou mízních uzlin, lidově nazývanou krticemi, přežila o mnoho let všechny tři bratry. Samotářská a uzavřená bytost se celý život vyhýbala oslavám své matky a k výpovědi o jejím životě ji přiměl jičínský profesor Lelek až v roce 1912.

Němec vs. Němcová: všechno jinak

Kvůli hře přečetla na 600 dopisů Boženy Němcové. „Ona psala každému svému dítěti trochu jinak.“ Třeba vůči synovi Karlovi byla dost zlá. „Já si neumím dost dobře představit matku, která svému žijícímu synovi předhazuje, že je horší než jeho mrtvý bratr.“

Čtěte také

Podle Štráfeldové se i Josef Němec ukazuje jako poněkud jiná postava, než jak nám ji poněkud čítankové černobílé vidění světa předkládá. Je to prý tím, že Němcová uměla pracovat na svém obrazu mučitelky.

Mylný obraz mučednice

„Všichni velmi dobře známe z poezie, z filmu, z divadla ten dramatický okamžik, kdy mučednice Němcová pokládá na rakev Karla Havlíčka Borovského trnovou korunu a věnec. Tak to ale vůbec nebylo,“ upozorňuje redaktorka.

„Ona tohle jenom později šířila v korespondenci a ten obraz mučednictví v našich dějinám zakotvil opravdu jen díky tomu, že ona ho tak napsala. Ve skutečnosti to byl bratr Vojty Náprstka, kdo tam ten vavřínový věnec a mučednickou korunu dal.“

autoři: Eva Kličková , rota
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.