Bořek Šípek se o svá díla nezajímá. „Všechno je tady na určitou dobu. Když něco zmizí, tak to zmizí.“
Pořád háže věci do šuplíku. Třeba se někdy budou hodit. Ale když už se jednou hodí, tak je zahodí. Za hlavu. Bořek Šípek je nomád, který prý vynalezl fantazii.
Na Pražský hrad se dostal díky svému návrhu židlí. Od té doby navrhl spoustu dalších. Jedinečných a originálních. Jak mít svůj rukopis a neopakovat se? „Je to těžký boj se sebou. Ale mění se kontext, a to i ten časový, takže výsledek nemůže být stejný.“
Je pedagogem a jeho studenti se snaží úporně vytvořit něco, co tu ještě nebylo. „Dám jim úplně normální úlohu a první, nad čím přemýšlejí, je, aby to bylo jiný.“ Bořek Šípek se ale nad těmito pokusy vědoucně usmívá. „Bylo tady už úplně všechno. Mění se právě jen ty kontexty.“
Všechno je jen na chvíli
Přesto, že je známý, pracuje hodně do šuplíku. „Mě to baví a člověk se přitom učí. Něco z toho, co člověk objeví, se pak dá použít jinde.“ Stejně tak je smířený s tím, že nezná osud spousty svých děl. „Vidím, že všechno je tady na určitou dobu. Včetně nás. A když něco zmizí, tak to zmizí.“
Architektura = umění
Bořek Šípek je designér, výtvarník, umělec i architekt. Se svým jménem ale spojuje hlavně architekturu. „Ta v sobě zahrnuje ten zbytek.“ Dělá koncepty, neřeší technické věci. To nechává na odbornících. „Jsou to strašně chytrý lidi a byla by blbost se jim do toho cpát.“
Hold popraveným
Před lety vymyslel projekt váz pro nespravedlivě popravené. Třeba Sokrates, Mata Hari, Anna Boleynová, Jesenius... „Před rokem jsem to zase vyhrabal a bude to projekt společně s Amnesty International. Práce se dokončují a 5. září bude otevření výstavy na Strahově.“
Pořád hledám možnosti k útěku. Před čím? Před vším.
Pořád na útěku
Bořek Šípek vystudoval filosofii, ale nevěnuje se jí. „Přesto ve mně něco zůstalo. Ale do filosofie to má daleko.“ Sám sebe charakterizuje jako nomáda a tvrdí, že jeho domov je v letadle. Nemá ani velké sny, jako spousta jiných umělců. „Když se nesplní, je to velké zklamání a já toho chci být ušetřen.“
Jak ho ovlivnilo dětství? Na co je nejvíc pyšný? Jaké jsou jeho názory na umění?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka