Bludy, pověry a pravda o kukačce

5. listopad 2011

Málokterý evropský ptačí druh se může chlubit tím, že jej podle hlasu pozná každý.

Oba kvalifikující se druhy (čáp klepající zobákem a kukající kukačka) jsou výjimeční i jinak: čápa viděl každý, kukačku téměř nikdo. Nejspíš právě z toho vyplývá pro kukačku i možné vítězství v anketě „Zvíře, o němž se traduje nejvíce pověr“.

Kukačka je tvor skrývavý. Hnízdo si nestaví a vejce snáší s extrémní rychlostí, do hnízd různých hostitelských druhů. Studovat její fascinující chování, onu „skandální urážku mateřských citů“, není snadné. Chceme-li nahlédnout do života takové sýkorky, stačí vyvěsit budky, nechat tam sýkorky „nastěhovat“ a pak je pozorovat přímo u nich v „obýváku“. Chceme-li studovat kukačku… Máme problém.

I profesionální ornitolog může v terénu strávit celá desetiletí, zkontrolovat tisíce hnízd a s kukaččím vejcem či mládětem se nesetká! Dokonce i hostitelé mají zhruba 95 % hnízd bez kukačky a ti, kteří parazitovaní jsou, kukaččí vejce často vyhodí nebo mládě opustí. Téměř vše, co o kukačce víme, pochází z posledního čtvrtstoletí.

Logo

Až do poloviny 20. století byla literatura o kukačce směsí „bizarních přesvědčení a bystrých postřehů“. Řada těchto bludů se objevuje i v současné literatuře. Nejen učebnice pro střední školy mají devastující setrvačnost s poločasem aktualizace čtvrt století.

Kukaččí bludy zamořovaly a zamořují nejen (populárně)odbornou literaturu, ale i lidovou slovesnost. Kdo by neznal pověru, kolikrát kukačka zakuká, tolik let zbývá do konce života, potažmo do svatby.
Kukačka se prý nestará o potomstvo, protože…
…by mláďata nestrávila chlupaté housenky
…je příliš krátce na hnízdišti
…samice kukačky zlikvidovala hostitelovo potomstvo
…hostitelova mláďata v přítomnosti kukačky pomřela hlady
…kukaččí mládě umačkalo mláďata hostitele k smrti
…pasivně vytlačilo mláďata hostitele z hnízda
…sežralo pěstounova mláďata a nakonec i jejich matku

Článek publikujeme se souhlasem časopisu Vesmír 11/2011.

autor: Tomáš Grim
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.