Berlínská zeď. Betonový symbol studené války
Byla 170 kilometrů dlouhá, místy až 100 metrů široká, stála přes 28 roků a zahynulo na ní asi 130 lidí. Taková byla Berlínská zeď, betonový symbol studené války a komunistické tyranie. Napsal Petr Stančík. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
Lidé přes ni utíkali jen jedním směrem: z východu na západ, ze socialistického ráje do kapitalistické reality.
Zeď padla s lehkostí, jakou nikdo nečekal
Východoněmečtí pohraničníci tady své neozbrojené spoluobčany bez milosti stříleli do zad a pouštěli na ně cvičené psy. Přesto byla neustále a ze všech sil přebíhána, přelétávána i podhrabávána.
Masivní Berlínská zeď nakonec padla s lehkostí, kterou nikdo nečekal, a proměnila se ve varovnou vzpomínku plus hromadu turistických suvenýrů.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Günter Schabowski: Jak padla Berlínská zeď? Díky zmatku!
Spousta důležitých dějinných okamžiků je dílem často až neuvěřitelné náhody. To platí i pro pád Berlínské zdi v noci z 9. na 10. listopadu 1989. Za to, že se tento ...
-
Eduard Stehlík: Berlínská zeď byla symbol i místo smrti. Padla díky chybě komunistického funkcionáře
Berlínská zeď rozdělovala město 28 let. Odhaduje se, že stála za smrtí 200 lidí. „V životě mě nenapadlo, že bych pád berlínské zdi viděl,“ vzpomíná vojenský historik.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.