Balíkový vrah. Zabíjel ve vzteku, tělo pak ale chladnokrevně rozřezal

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Balík
0:00
/
0:00

24. srpna 2001 oznámila pracovnice brněnské pošty, že při kontrole našla silně zapáchající balíky, které nebylo možné doručit. Když je rozbalila, objevila hrůzný nález.

Pracovnice brněnské pošty našla v balících lidské ruce. Podle patologů náležely mladé ženě. Brzy se na jiné brněnské poště objevily další podezřele zapáchající balíky určené fiktivnímu adresátovi v Uherském Hradišti. V nich pracovníci tamní pošty odhalili lidské dolní končetiny rozřezané na několik částí a zabalené do černé fólie. Oba balíky byly odeslané ze dvou poboček České pošty v pražských Vršovicích.

Pohřešovaná

Zatímco jedna skupina kriminalistů zjišťovala a doplňovala možné indicie o neznámém pachateli, druhá skupina složená z brněnských a pražských kriminalistů pátrala po totožnosti neznámé zavražděné ženy. Vyhodnocovali informace o pohřešovaných ženách a zjistili, že na místním oddělení Policie ČR v Praze 10 – Vršovicích oznámil 32letý muž, že od 16. srpna pohřešuje svoji stejně starou družku. Údajně nastoupila do nového zaměstnání a po skončení pracovní doby se nevrátila domů. Její mobilní telefon zůstal od té doby nedostupný.

Nákup v železářství

Náměstí bratří Synků v Praze

Muž přesně odpovídal popisu, který poskytla jak pracovnice pošty, tak majitel železářství, kde – jak policisté zjistili – podezřelý nakoupil pilku, plastovou fólii a gumové rukavice a kde si opatřil i lepenkové krabice. Navíc z místa jeho trvalého bydliště bylo jen pár kroků na obě pošty, z nichž byly balíky odeslány. A stejně tak k železářství.

A podezření vůči muži ještě zesílilo po výpovědi kamarádky pohřešované ženy. Uvedla, že byl velmi žárlivý, výbušný, a dokonce jí vyhrožoval zabitím. Zmínila se ale ještě o dalším neznámém muži, se kterým zavražděná odcházela večer před svým zmizením. Vysoký, sympatický blonďák byl prý její „nový objev“.

Hlava je u rodičů

Nakonec při výslechu podezřelý podlehl pod tlakem nepřímých důkazů a přiznal se, že 15. srpna večer po vzájemné hádce svoji družku v náhlém záchvatu vzteku zardousil. Tělo uložil do vany a druhý den si šel do železářství koupit pilku, fólii a u pokladny si vzal dvě prázdné krabice. Doma odřezal ruce a nohy, tělo zabalil do fólie a za tmy schoval v křoví v parčíku za domem. Hlavu zakopal na pozemku svých rodičů na Berounsku. Přiznání potvrdily následně i odborné expertízy.

Městský soud v Praze ho odsoudil k celkovému trestu 15 let odnětí svobody. K trestu mu bylo započteno i podmínečné odsouzení z minulé trestné činnosti. Obžalovaný se sice proti verdiktu odvolal, ale vrchní soud výši jeho trestu potvrdil.

Účinkují: Jan Battěk, Eva Kodešová, Karolína Půčková, Jiří Suchý, Igor Bareš, Vanda Chaloupková, Petr Lněnička, Tomáš Töpfer, Simona Vrbická-Koptová

Komentuje: emeritní policejní rada Vladimír Matoušek

Scénář: Eva Škápíková, Bronislava Janečková

Režie: Jaroslav Kodeš

Hudební spolupráce: Petr Šplíchal

Autorka projektu: Bronislava Janečková

Premiéra: 23. 1. 2019

autoři: Jitka Škápíková , and
Spustit audio

Související