Augustin

6. listopad 2017

Příjmení Augustin vzniklo buď z rodného jména Augustin, nebo z latinského přídavného jména augustus, tj. „vznešený“. Pro zajímavost si můžeme říct, že výraz „augustus“ se stal čestným titulem římských císařů, poprvé byl udělen císaři Octavianovi v roce 27 př. n. l. a na počest prvního „vznešeného“ byl pojmenován i osmý měsíc, tedy august. Rozšíření rodného jména napomohl sv. Augustin, který byl jedním z nejvýznamnějších raně křesťanských filozofů a teologů. V současnosti žije v ČR 1 231 nositelů příjmení Augustin a 83 osob s podobou Augustýn.

Použitá literatura:
D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 2010, s. 28; A. Kotík, Naše příjmení, Praha 1894, s. 10 (Augustýn); V. Mates, Jména tajemství zbavená aneb Příjmení pod mikroskopem, Praha 2004, s. 168–9; J. Beneš, O českých příjmeních, Praha 1962, s. 51; M. Knappová, Jak se bude vaše dítě jmenovat?, Praha 2010, s. 133 (Augustin)

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.