Aspirin. Lék, který založil odvětví farmacie

Moderní medicínu si bez něj nedovedeme představit. Nechybí v lékárničce každého z nás. Napsal Ondřej David. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Přitom účinky vrbové kůry, která obsahuje hlavní léčivou složku Aspirinu, byly známé už po tisíce let. Teprve před 124 lety se původní kyselinu salicylovou podařilo syntetizovat a vznikl tak notoricky známý lék Aspirin.

Aspirin si vzali i na cestu na Měsíc

Prakticky okamžitě se rozšířil po celém světě a začal se vzývat jako všelék. A právem. S minimálními vedlejšími účinky se používá při léčbě horečky, působí proti bolesti a potlačuje záněty. Ve věkové skupině 50-59 let jej lze dokonce používat při prevenci infarktu myokardu.

Aspirin dokonce nechyběl ani v lékárničce astrounautů při cestě na Měsíc. Při jeho užívání však není radno zapomínat, že pouze potlačuje projevy nemoci, nikoli její příčiny.

Další Příběhy z kalendáře patří muži, který objevoval zkameněliny. V Praze se po něm jmenuje čtvrť, sídliště, most i filmové studio.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související