Apoštol indiánů. Příběh odvážného misionáře s českými kořeny

Stal se hrdinou mnoha příběhů o indiánech. Psali o něm J. F. Cooper nebo Zane Grey. Dávají mu různá jména, ale ví se bezpečně, jak se opravdu jmenoval. Neví se ale, že měl české kořeny.

David Ziesberger byl odvážný misionář. S indiány prožíval i krvavé války s bílými osadníky. Ti svého času indiány považovali za divokou zvěř, kterou je třeba bez milosti vyhubit.

Tenhle muž byl ale jiný. Na nenávist odpovídal láskou. A dovedl si získat srdce i těch nejzatvrzelejších původních obyvatel Ameriky, pro které byl vzhledem k jejich smutným zkušenostem každý bílý člověk nepřítelem na život a na smrt.

Celý svět dnes ví o legendárním Davidu Zeisbergerovi. Kdo z nich ale ví, že David, jemuž se dnes říká apoštol indiánů, měl své kořeny na severní Moravě. A byl nositelem víry, kterou u nás vyznávali kdysi tolik pronásledovaní Moravští bratři.

Klikněte na video a podívejte se na ukázku z filmu České televize Apoštol indiánů!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.