Antičtí Římané na Moravě

20. květen 2015
Třetí dimenze

Naším územím procházeli římští obchodníci, během válek i římské legie...

Území dnešní České republiky sousedilo v prvních čtyřech staletích n. l. s římským impériem. Z archeologických nálezů se vědci snaží vyčíst, jakou podobu měly kontakty starých Římanů s barbarskými kmeny, zejména s Germány. Problematice se v repríze věnuje také dnešní Třetí dimenze.

Jaká je pravděpodobnost, že během markomanských válek na našem území s vojáky pobývali následník trůnu a pozdější císař Tiberius či jindy Marcus Aurelius? Čím mezi sebou obchodovali Římané a Germáni? Jaké stopy po římských táborech najdeme na území jižní Moravy?

Hosty Martiny Maškové byli Lubomír Košnar z Ústavu pro pravěk a ranou dobu dějinnou Filozofické fakulty UK a Balasz Komoróczy z Archeologického ústavu AV ČR Brno.

Třetí dimenze začíná dnes ve 14.00.

Témata Třetí dimenze od 3. ledna do 7. ledna:

Pondělí: cesty české ústavnosti
Úterý: vysoká škola hrou
Středa: antičtí Římané na Moravě
Čtvrtek: Češi vládnou EUSO
Pátek: výchova dětí v Čechách

autor: mam
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.