Analytička Klímová: Přehodnocení důkazů, ale i nové vyslýchání svědků. Kauza Čapí hnízdo se zřejmě vrací k nižší instanci
Vrchní soud v Praze rozhodl o odvolání proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Případ zřejmě vrátil k novému projednání. Možností je ale více. Co se bude dít dál? Ekonomická analytička Jana Klímová v audiozáznamu ještě vysvětlí, proč se stát uchází o podíl v rafinerii v Karlsruhe, jak se budou vyvíjet ceny energií v příštích měsících i v čem by mohla nebo měla být budoucnost českého průmyslu.
V kauze Čapí hnízdo byl letos v lednu nepravomocně osvobozen bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Odvoláním státního zástupce se zabýval Vrchní soud v Praze, svůj verdikt však nezveřejnil.
Čtěte také
„Je to formální postup. Šlo o neveřejné řízení, kterého se účastnili jen členové soudního senátu. Jejich rozhodnutí se tak musejí nejdříve dozvědět strany sporu, tedy žalobce a ti, kterých se celý případ týká,“ vysvětluje na úvod hlavní ekonomická analytička ČRo Jana Klímová.
Nové projednání
S největší pravděpodobností se tak případ vrátí k nižší instanci, tedy k Městskému soudu v Praze, který o osvobození rozhodl. „V tomto případě zřejmě dal Vrchní soud nějaké pokyny, jak se mají znovu hodnotit klíčové důkazy, případně jestli se má znovu projednat nějaká část nebo vyslechnout znovu svědci,“ uvažuje Klímová.
Podle právníků je ale kromě vrácení k nižší instanci možností více. „Teoreticky by soud mohl kauzu vrátit i do vyšetřování, anebo třeba říci, že je to správní delikt a dát nějaké jiné návody, co dál. Pokud by ale platila první verze, věcí by se znovu zabýval soudce Jan Šott, který ovšem může vynést úplně stejný verdikt,“ podotýká ekonomická analytička.
Kauza plná kotrmelců
Kauza Čapí hnízdo běží od roku 2015, kdy bylo podáno trestní oznámení. Samotný trestný čin, tedy zneužití dotace, se ale měl odehrát už v roce 2007. „Shromažďování důkazů tak bylo nesmírně složité. Navíc Andrej Babiš byl poslanec, čili dvakrát se rozhodovalo o zbavení imunity, aby vůbec mohlo být trestní stíhání vůči němu zahájeno.“
Kauzu ale doprovázela i celá řada zvratů. „Došlo ke spoustě kotrmelců. Nejdříve bylo obviněno 11 lidí, potom to státní zástupce u části z nich zrušil, potom zrušil celé trestní stíhání, to ale zase neprošlo přes nejvyššího státního zástupce. Státní zástupce Jaroslav Šaroch tedy určitě mohl být rychlejší. Za průtahy byl dokonce i kárně potrestán. Na druhé straně bych řekla, že shromáždění důkazů a množství vyslechnutých svědků, i těch, kteří nebyli v Čechách, byla dobrá práce.“
Jak dlouho bude případné obnovené soudní líčení trvat, lze ale jen těžko odhadnout. „Pokud se kauza vrátí k Městskému soudu v Praze, bude záležet na tom, jaké pokyny Vrchní soud soudci dá. Může dojít k pouhému přehodnocení pohledu na nějaké důkazy, ale i k novému vyslýchání svědků...,“ uzavírá Jana Klímová.
Související
-
Vrátit, nebo poslat jinam. Odvolací soud rozhodne v kauze Čapí hnízdo, jednání bude neveřejné
Obžaloba v kauze Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce.
-
Josef Šlerka: Uznat chybu, nebo být macho, co tu vládne? Největší chyby Nerudové a nového Andreje
Datový analytik a vedoucí oboru studia nových médií na Filozofické fakultě UK nabízí na Dvojce rozbor chování některých prezidentských kandidátů na sociálních sítích.
-
Vladimíra Dvořáková: Babišovi se daří vytvářet dojem oběti. Lidé moc nevidí alternativu
Nejvyšší státní zástupce obnovil trestní stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Do Česka zároveň dorazil finální evropský audit o jeho střetu zájmů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.