Albert Schweitzer. Humanitární maják uprostřed Afriky
Nikdo nesmí zavírat oči a myslet si, že utrpení, od něhož se odvrátil, vlastně neexistuje. To říkal lékař, misionář a zakladatel moderní humanitární pomoci Albert Schweitzer, který se narodil 14. ledna 1875 v Alsasku. Tento nositelem Nobelovy ceny míru měl první operační sál v kurníku. Běžně léčil lepru, malárii, spavou nemoc, úplavici i svrab. Začátky jeho nemocnice v gabonském Lambaréné byly krušné. Proč opustil pohodlný život v Evropě a vydal se do divoké rovníkové Afriky?
Jeho otec působil jako protestantský farář, takže Albert v kostele doslova vyrůstal. Fascinovaly ho varhany, na něž se naučil mistrně hrát. Po otcově vzoru vystudoval teologii a získal místo na univerzitě ve Štrasburku. Stále však nebyl spokojený. Jako by jeho životu něco chybělo.
Dlouho hledal cestu, kterou by se mohl vydat. Inspiroval ho až článek o těžkém životě domorodců v Africe. „To je přesně ono!“ zajásal. Jenže aby tam byl co platný, musel nejprve vystudovat medicínu a vydělat dostatek peněz. Trvalo mu to sedm let. Do malé misie v Lambaréné v Gabonu poprvé přijel v roce 1913 a stal se jediným lékařem široko daleko. Po boku měl novomanželku Helene, která ho po zbytek života neochvějně podporovala.
Objevil se na první poštovní známce Gabonu
Schweitzer v Lambaréné založil nemocnici a desítky let ji zveleboval a rozšiřoval. Nezastavil ho ani pobyt v zajetí, deportace do Evropy, vážná nemoc nebo vleklé existenční problémy. Když v roce 1952 získal Nobelovu cenu míru, stal se celosvětově uznávanou osobností.
Protestoval proti jaderným zbraním. Kritizoval koloniální uspořádání světa. A trval na tom, že všechny formy života si jsou rovny.
Těšil se velké úctě i mezi domorodci. Když Gabon v roce 1960 získal nezávislost, Schweitzer se objevil hned na první poštovní známce, kterou nový stát vydal.
Zemřel 4. září 1965 ve věku 90 let a nechal se pochovat hned vedle své nemocnice, která dodnes slouží svému účelu. Ročně ji vyhledají desítky tisíc pacientů.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Příběhy slavných: Albert Schweitzer
Velký doktor Ogongo. Muž fetišů. Celý svůj život zasvětil pomoci trpícím a boji s tropickými chorobami, hladem a chudobou. V dokudramatu účinkují Jiří Kalužný a Jan Pilař.
-
Host: lékař a publicista Petr Bartůněk
Proč inicioval legendární Expedici Lambaréné na pomoc nemocnici Alberta Schweitzera v Africe? Kolik historek a vtipů o doktorech shromáždil ve svých knihách?
-
Lékař Josef Thomayer. Byl hrdý Chod a svou rázovitou povahu si uchoval i v Praze
Josef Thomayer byl nejvýraznější postavou českého lékařství své doby. Byl hrdý Chod a svou rázovitou povahu si uchoval i v Praze. Zemřel 18. října 1927.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.