Akce starožitnost

Kriminalisté na stopě pokladu ukrytého za nacistické okupace. Žádný zločin, žádný pachatel, přesto pátrání po historické památce nevyčíslitelné hodnoty vstoupilo do dějin české kriminalistiky a stalo se v polovině 80. let 20. století světovou událostí.

Všechno začalo v červnu 1984, když československému velvyslanci ve Vídni nabídl Danny Douglas zvláštní obchod: pokud mu stát umožní pátrat na území Československa po ukrytém pokladu po nacistech a starožitnost pak vyvézt ze země, zaplatí pět milionů rakouských šilinků.

Ministerstva se nestarají

Naše úřady reagovaly rozpačitě, případ si čtyři měsíce přehazovaly. Nakonec ministerstvo vnitra pověřilo specializovaný odbor objasňování kriminálních případů obtížně zařaditelných podle zákona. Pátrání se ujali kapitáni Josef Čmolík a Miroslav Dvorský a major František Maryška.

Od října 1984 se případ odvíjel ve dvou rovinách: jednak se jednalo s Douglasem o podmínkách, paralelně probíhalo tajné pátrání. Kriminalisté se jednání s Douglasem účastnili inkognito. Podařilo se třeba zjistit, že předmět býval známý, že na něj existuje kupní smlouva ze 13. století nebo že by dnes měl být ukrytý asi 100 km od Norimberka.

Rok marného pátrání

Pátrali v archivech. Rok úředníci oddalovali podpis smlouvy s Douglasem. Všechno marné. Smlouva se měla podepsat v listopadu 1985 v Karlových Varech. Místo vybral sám Douglas a to kriminalisty přimělo pátrat v okolí. Jedním z možných míst byl i Bečov, sídlo rodu Beaufort-Spontin.

Hraniční kontrola potvrdila, že v lednu 1985 na jeden den překročil hranice u Rozvadova Max von Croy, zeť Beaufort-Spontina. Archivářka pak v knize Antona Gnirsche Topografie uměleckých památek v Československu našla, že by se na zámku Bečov měla nacházet románská skříňka na relikvie sv. Maura.

Nález století

Šlo o čas. Kriminalisté s týmem hledačů s krumpáči a detektory kovů vyjeli na Bečov. Hledalo se venku i uvnitř. Objev byl učiněn 5. listopadu večer. Do podpisu smlouvy s Douglasem už moc nezbývalo. Relikviář sv. Maura byl označen za nález století.

Major František Maryška a Danny Douglas v roce 2005 u relikviáře sv. Maura

Objev století

Skříňka na relikvie je dlouhá 138 cm, vysoká 64 a široká 42 cm. Její forma a ozdobné úpravy jsou odvozeny ze vzorů rané křesťanské architektury sarkofágů se střešním víkem. Byla vyrobena na zakázku benediktinského kláštera v belgickém Florennes v první třetině 13. století. Po více než 600 letech se dostala do majetku rodu Beafourtů a byla odvezena na zámek Bečov nad Teplou. Během druhé světové války Beaufortové kolaborovali s nacisty a po vydání Benešových dekretů museli opustit republiku. Relikviář uschovali do zásypu podlahy zámecké kaple. Zůstal tam 40 let... Později se Douglas přiznal, že byl najat potomky majitelů, kteří stáli v pozadí celého „projektu“. Relikviář sv. Maura patří svým skvělým uměleckořemeslným zpracováním mezi památky světového významu. V roce 1995 byl prohlášen národní kulturní památkou.

Hledání relikviáře bylo pro kriminalisty mimořádným případem. Nikdo nebyl zatčen, nikdo nebyl odsouzen. Ale na konci zůstala nádherná památka. Zločinem by bylo nechat ji za souhlasu ministerských úředníků vyvézt ze země za zlomek její skutečné hodnoty. Přečtěte si pábitelské vzpomínky na nález od majora Františka Maryšky.

 

autoři: Bronislava Janečková , rota , Emil Hruška
Spustit audio