28. říjen 2018. Den vzniku Československa

Československo vzniklo 28. října 1918 a fakticky existovalo s krátkým přerušením druhé světové války až do roku 1992. Válka ale charakter státu zásadně proměnila. Ale ani ona pověstná a opěvovaná první republika nebyla bez chyby a na její vznik se mimo jiné vážou i nejasné okolnosti a tragické osudy, z nichž lze uvést tu nejznámější: leteckou nehodu Milana Rastislava Štefánika. Koneckonců ani den vyhlášení samostatnosti se v Čechách neobešel bez problémů.

Rozvášnění obyvatelé, kteří tenkrát vyšli do ulic, si nedokázali odpustit rabování obchodů, ani strhávání německých znaků a nápisů. Uklidnit rozjařené Čechy údajně dokázali až hudebníci, kteří vyšli do ulic místo policie.

Tomáš Garrigue Masaryk se po 4 letech exilu vrací do vlasti (Wilsonovo nádraží v Praze 21. prosince 1918)

Dějiny založení Československa ale nabízí i svědectví o hrdinech a oddaných diplomatech. Československé legie dodnes zůstávají jedním z nejpřesvědčivějších obrazů naší národní udatnosti a z politiků, působících za první republiky nebude zapomenut Tomáš Garrigue Masaryk ani Edvard Beneš.

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Vojtěch Nebeský
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?