28. říjen 2018. Den vzniku Československa

Československo vzniklo 28. října 1918 a fakticky existovalo s krátkým přerušením druhé světové války až do roku 1992. Válka ale charakter státu zásadně proměnila. Ale ani ona pověstná a opěvovaná první republika nebyla bez chyby a na její vznik se mimo jiné vážou i nejasné okolnosti a tragické osudy, z nichž lze uvést tu nejznámější: leteckou nehodu Milana Rastislava Štefánika. Koneckonců ani den vyhlášení samostatnosti se v Čechách neobešel bez problémů.

Rozvášnění obyvatelé, kteří tenkrát vyšli do ulic, si nedokázali odpustit rabování obchodů, ani strhávání německých znaků a nápisů. Uklidnit rozjařené Čechy údajně dokázali až hudebníci, kteří vyšli do ulic místo policie.

Tomáš Garrigue Masaryk se po 4 letech exilu vrací do vlasti (Wilsonovo nádraží v Praze 21. prosince 1918)

Dějiny založení Československa ale nabízí i svědectví o hrdinech a oddaných diplomatech. Československé legie dodnes zůstávají jedním z nejpřesvědčivějších obrazů naší národní udatnosti a z politiků, působících za první republiky nebude zapomenut Tomáš Garrigue Masaryk ani Edvard Beneš.

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Vojtěch Nebeský
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.