28. říjen 2018. Den vzniku Československa

Československo vzniklo přesně na den před 103 lety a fakticky existovalo s krátkým přerušením druhé světové války až do roku 1992. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Válečné intermezzo však charakter státu zásadně proměnilo a jen málo z nás si neposteskne po lesku a slávě první republiky. Ale ani ona nebyla bez chyby a na její vznik se mimo jiné vážou i nejasné okolnosti a tragické osudy, z nichž lze uvést tu nejznámější: leteckou nehodu Milana Rastislava Štefánika.

Místo policie uklidnili Čechy hudebníci

Tomáš Garrigue Masaryk se po 4 letech exilu vrací do vlasti (Wilsonovo nádraží v Praze 21. prosince 1918)

Koneckonců ani den vyhlášení samostatnosti se v Čechách neobešel bez problémů: rozvášnění obyvatelé, kteří tenkrát vyšli do ulic, si nedokázali odpustit rabování obchodů, ani strhávání německých znaků a nápisů. Uklidnit rozjařené Čechy údajně dokázali až hudebníci, kteří vyšli do ulic místo policie.

Dějiny založení Československa však nabízí i svědectví o hrdinech a oddaných diplomatech. Československé legie dodnes zůstávají jedním z nejpřesvědčivějších obrazů naší národní udatnosti a z politiků, působících za první republiky nebude zapomenut Tomáš Garrigue Masaryk ani Edvard Beneš.

Další Příběhy z kalentáře zavzpomínají na prvorepublikovou hvězdu. Stačí říct Eva tropí hlouposti.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Vojtěch Nebeský
Spustit audio

Související