28. říjen 2018. Den vzniku Československa

Československo vzniklo 28. října 1918 a fakticky existovalo s krátkým přerušením druhé světové války až do roku 1992. Válka ale charakter státu zásadně proměnila. Ale ani ona pověstná a opěvovaná první republika nebyla bez chyby a na její vznik se mimo jiné vážou i nejasné okolnosti a tragické osudy, z nichž lze uvést tu nejznámější: leteckou nehodu Milana Rastislava Štefánika. Koneckonců ani den vyhlášení samostatnosti se v Čechách neobešel bez problémů.

Rozvášnění obyvatelé, kteří tenkrát vyšli do ulic, si nedokázali odpustit rabování obchodů, ani strhávání německých znaků a nápisů. Uklidnit rozjařené Čechy údajně dokázali až hudebníci, kteří vyšli do ulic místo policie.

Tomáš Garrigue Masaryk se po 4 letech exilu vrací do vlasti (Wilsonovo nádraží v Praze 21. prosince 1918)

Dějiny založení Československa ale nabízí i svědectví o hrdinech a oddaných diplomatech. Československé legie dodnes zůstávají jedním z nejpřesvědčivějších obrazů naší národní udatnosti a z politiků, působících za první republiky nebude zapomenut Tomáš Garrigue Masaryk ani Edvard Beneš.

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Vojtěch Nebeský
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.