28. říjen 2018. Den vzniku Československa

Československo vzniklo 28. října 1918 a fakticky existovalo s krátkým přerušením druhé světové války až do roku 1992. Válka ale charakter státu zásadně proměnila. Ale ani ona pověstná a opěvovaná první republika nebyla bez chyby a na její vznik se mimo jiné vážou i nejasné okolnosti a tragické osudy, z nichž lze uvést tu nejznámější: leteckou nehodu Milana Rastislava Štefánika. Koneckonců ani den vyhlášení samostatnosti se v Čechách neobešel bez problémů.

Rozvášnění obyvatelé, kteří tenkrát vyšli do ulic, si nedokázali odpustit rabování obchodů, ani strhávání německých znaků a nápisů. Uklidnit rozjařené Čechy údajně dokázali až hudebníci, kteří vyšli do ulic místo policie.

Tomáš Garrigue Masaryk se po 4 letech exilu vrací do vlasti (Wilsonovo nádraží v Praze 21. prosince 1918)

Dějiny založení Československa ale nabízí i svědectví o hrdinech a oddaných diplomatech. Československé legie dodnes zůstávají jedním z nejpřesvědčivějších obrazů naší národní udatnosti a z politiků, působících za první republiky nebude zapomenut Tomáš Garrigue Masaryk ani Edvard Beneš.

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Vojtěch Nebeský
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...