17. listopad. Mezinárodní den studentstva a zároveň Den boje za svobodu a demokracii
Není mnoho svátků, kdy si v jeden den připomínáme hned dvě výročí. Navíc výročí, kde nejde ani tak o shodu náhod, ale o víceméně logickou souvislost. V obou případech hraje svoji úlohu studentstvo, v obou případech jde o odpor proti totalitní moci a oboje výročí je částečně spojeno s pražským Albertovem. Patrně již tušíte, že jde o výročí 17. listopadu, který je jednak Mezinárodním dnem studentstva a jednak Dnem boje za svobodu a demokracii.
17. listopadu 1939 byly po nepokojích kolem pohřbu Jana Opletala nacistickým režimem zavřeny české vysoké školy. O padesát let později se připomínka těchto událostí stala výchozím bodem pro poklidnou demonstraci, která vyústila v krvavý střet na Národní třídě a následnou změnu režimu.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Úžasné životy: Advokát Otakar Motejl podle kolegy Pavla Rychetského
Pavel Rychetský se seznámil s o dvanáct let starším Otakarem Motejlem po roce 1968 v období normalizace. Oba spojovala profese právníka a touha pomáhat pronásledovaným.
-
Já jsem byl tak blbej, že jsem si myslel, že parlament vládne...
Jaká to byla doba? Jen si to představte: Rudolf Hrušínský v Parlamentu a na Hradě postavička v krátkých kalhotách s koloběžkou. „Vzpomínky jsou dobré, pokud ještě ž...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka