13. dubna přiblížíme historii tkalcovství ve Strmilově

13. duben 2012
Odysea

Strmilov je celkem neznámé město na Jindřichohradecku. Je to ale místo proslulé tkalcovskou výrobou.

Berní rula k roku 1654 uvádí ve Strmilově 9 tkalců a 3 soukeníky, k roku 1757 již 33 tkalců a 1 soukeníka. Budování stálé mohutné a jednotně ustrojené armády v 18. století významně pomohlo právě i tkalcům.

Strmilovské tkalcovské výrobky byly pro svoji vysokou kvalitu vyváženy prostřednictvím vídeňských firem do ciziny. Velký zájem o ně byl v balkánských zemích, Turecku a na Krétě.

Jedinou tkalcovnu, v níž se pracuje dodnes, založil r. 1870 František Kubák. A právě v této tkalcovně sídlí teď Tkalcovské muzeum, kam zamíří i naše vysílání. Světlana Lavičková a Zdeněk Kubák projdou nejen muzeum, ale podívají se i do rodinné tkalcovny.

Pořad Odysea s podtitulem "Tkalcovství ve Strmilově" uslyšíme v pátek 13. dubna po 18:05 hodině na Dvojce ČRo.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová