13. dubna přiblížíme historii tkalcovství ve Strmilově

13. duben 2012
Odysea

Strmilov je celkem neznámé město na Jindřichohradecku. Je to ale místo proslulé tkalcovskou výrobou.

Berní rula k roku 1654 uvádí ve Strmilově 9 tkalců a 3 soukeníky, k roku 1757 již 33 tkalců a 1 soukeníka. Budování stálé mohutné a jednotně ustrojené armády v 18. století významně pomohlo právě i tkalcům.

Strmilovské tkalcovské výrobky byly pro svoji vysokou kvalitu vyváženy prostřednictvím vídeňských firem do ciziny. Velký zájem o ně byl v balkánských zemích, Turecku a na Krétě.

Jedinou tkalcovnu, v níž se pracuje dodnes, založil r. 1870 František Kubák. A právě v této tkalcovně sídlí teď Tkalcovské muzeum, kam zamíří i naše vysílání. Světlana Lavičková a Zdeněk Kubák projdou nejen muzeum, ale podívají se i do rodinné tkalcovny.

Pořad Odysea s podtitulem "Tkalcovství ve Strmilově" uslyšíme v pátek 13. dubna po 18:05 hodině na Dvojce ČRo.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.