Meteor o svítících květinách, umělé inteligenci a zeleném Slunci
Poslechněte si:
- 01:02 Je libo svítící květiny?
- 11:16 Jak narýsovat mnohoúhelníky?
- 17:16 Jsme ohroženi umělou inteligencí?
- 30:46 Lze spatřit zelené Slunce?
- 40:28 Čáp Venda se vyklube z vajíčka
Hovoří astrofyzik Petr Kulhánek, doktor František Koukolík nebo ornitolog Zdeněk Vermouzek. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Život čápa přibližuje Jiří Lábus.
Je libo svítící květiny?
Zahrádkáři a pěstitelé milují kuriozity všeho druhu. Jejich seznam se teď rozšíří o petúnie, které jsou přes den bílé, ale jakmile se setmí, začnou nazelenale svítit. Pro něco takového nelze rostliny „vycvičit“, je potřeba přímo zasáhnout do jejich genů. V USA to bylo povoleno a květiny budou od dubna v prodeji. Biolog prof. Jaroslav Petr popsal, jak vědci přiměli květinu svítit. Víte, proč je u nás pěstovat nesmíme?
Jak narýsovat mnohoúhelníky?
Narýsovat čtverec je snadné, stačí k tomu trojúhelník s ryskou. Na pětiúhelník a šestiúhelník potřebujete i kružítko. Sedmiúhelník už se vám narýsovat nepodaří. Matematikové si po staletí lámali hlavu, proč některé mnohoúhelníky narýsovat lze a jiné ne. Zlom přinesl až konec 18. století, kdy pro matematiku dorůstal teprve osmnáctiletý Carl Friedrich Gauss. 30. března 1796 přišel na to, že narýsovat lze jen ty z pravidelných mnohoúhelníků, jejichž počet stran je určitou funkcí jednoho druhu prvočísel. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Jsme ohroženi umělou inteligencí?
MUDr. František Koukolík se obává, že ano. Vývoj jde velmi rychle kupředu. Jedním z mnoha příkladů může být North Pole Chip vyvinutý firmou IBM, uveřejněný 19. 10. 2023. Napodobuje propojení lidské mozkové kůry. Jeho rychlost je vysoká. Úspora energie také. Není nutný častý přístup do zevní paměti. Znamená změnu architektury počítačů. MUDr. Koukolík to přirovnal k vývoji mozkové kůry prvních obratlovců.
Lze spatřit zelené Slunce?
Odpověď zní ano. Sluneční záření ve skutečnosti obsahuje všechny základní barvy. Ostatně přesvědčil se o tom každý, kdo někdy viděl duhu. Bílého kabátu se ale Slunce občas může zbavit. Díky zemské atmosféře. Krásné východy a západy Slunce, při kterých nabývá oranžové až červené barvy, viděl každý. Právě v okamžiku, kdy je Slunce u obzoru, se na krátkou dobu může stát, že se na jeho horním okraji objeví zelená barva. Úkaz popsal prof. Zdeněk Mikulášek z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Čáp Venda se vyklube z vajíčka
Jak vypadá život čápa? Co prožívá? Jaké jsou jeho první krůčky, první let, jak je pro něj náročné letět až do Afriky? Jak si hledá partnerku, jak si staví hnízdo, co mu dělá největší radost nebo co ho naopak ohrožuje? Díky Meteoru se to všechno dozvíte. Životem čápa nás provádí Jiří Lábus jako čáp Venda. Jeho trochu laický pohled na věc uvádí na pravou míru ornitolog Zdeněk Vermouzek. Seriálem o čápech podporujeme velké celoevropské sčítání čápů bílých. Zapojte se na cap.birdlife.cz.
Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo na portále mujRozhlas.
Související
-
Tučňákům skalním nevadí „manželství na dálku“
Málokteří živočichové žijí trvale v páru. Jednomu druhu tučňáků však takový vztah vydrží i po odloučení na sta kilometrů.
-
Meteor o zániku civilizace, sluchu kormoránů, hořlavém sněhu a létajících pavoucích
01:03 Planetka a zánik civilizace 09:24 První český parník 14:02 Odkud teče pramenitá voda? 27:08 Slyší ptáci pod vodou? 36:01 Sníh, který hoří 34:49 Létající pavouci
-
Meteor o Saturnově tajuplném měsíci, paroháčích a svítícím slizu
Jak se vyrábí zelený svítící sliz? Když byl ondřejovský teleskop nový. Tajuplný Saturnův měsíc Enceladus. Paroží dává jelenům zabrat. Technický div světa v Nizozemí.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.