Znáte Alzheimerovsko-Fischerovský syndrom? Možná to nevíte, ale znáte

2. duben 2013

Iva Holmerová, ředitelka pražského Gerontologického centra a spoluzakladatelka České alzheimerovské společnosti k nám přišla v úterý 2. dubna.

Podle jejího názoru nejsou v pořádku stesky politiků nad tím, že společnost stárne. „Je třeba vzít to jako fakt, neplakat nad tím, ale přizpůsobit tomu život. Starší lidé, kteří zažili léta svobody, se stanou významnou spotřebitelskou skupinou, která nebude tolerovat špatnou kvalitu lékařské či sociální péče. Odsouvání těchto problémů na vedlejší kolej už nebude možné a odpovědní lidé by si to měli uvědomit.“

Alzheimer nebyl sám
Iva Holmerová je spoluzakladatelkou České alzheimerovské společnosti. Kdo byl Alois Alzheimer? „Mnozí s oblibou říkají, že je to ten Němec, co nám schovává věci. Je to člověk, který jako první popsal tuto nemoc, i když se málo ví, že v téže době se výzkumům stejného onemocnění, avšak daleko podrobněji, věnoval i pražský psychiatr Oskar Fischer. Takže bychom správně měli hovořit o Alzheimerovsko-Fischerovském syndromu nebo nějak podobně. Protože bývá často opomíjen, dali jsme si s kolegy závazek, že jeho jméno budeme připomínat.“

Logo

Měli bychom pracovat
Existuje mnoho knih a návodů na to, jak pečovat nebo vychovávat dítě, jak hubnout či bojovat proti prvním vráskám. Jak je to s publikacemi, které se týkají starších lidí? „Třetí věk je docela dlouhý úsek života a je škoda, že literatury opravdu není mnoho. Návod na to, jak zrát a vypořádat se s problémy vyššího věku připravujeme s kolegy v knize, která vyjde v dohledné době.“ Jak člověk může aktivně stárnout navzdory chorobám? Jde to vůbec? „Mnoho aspektů máme ve vlastních rukou. Důležitý je dostatek aktivity duševní i fyzické. Mnozí to neradi slyší, ale důchod neznamená, že by měli odejít na zasloužený odpočinek. Optimální je, když zůstanou pracovně činní nebo se případně rekvalifikují. Jsou povolání, která jsou fyzicky či emočně náročná, ale tito lidé se můžou stát jejími školiteli. Jsou i různé dobrovolnické aktivity, které lze ve vyšším věku vykonávat. V tomto ohledu existuje velký potenciál a je škoda, že to naše společnost nevyužívá.“

Zapomínat je normální
Dříve byla Alzeimerova choroba výjimečnou záležitostí. Za její vzrůstající tendenci v současné době může, podle Ivy Holmerové, stárnutí celé společnosti. „Dožíváme se vyššího věku a tato nemoc je důsledkem degenerativních změn v mozku.“ Jak člověk pozná, že by měl navštívit lékaře? „Všichni zapomínáme. Je to ochranná funkce mozku. Fungování naší paměti také ovlivňuje stres, roztržitost a deprese. Zpozornět bychom měli ve chvíli, kdy je to nápadné našemu okolí a my si např. nedokážeme vybavit určitou informaci ani po jejím připomenutí. V té chvíli bychom se měli obrátit na Českou alzheimerovskou společnost, kde nám paměť otestují.“

Lidé postiženi Alzheimerovo chorobou potřebují pomoc

Více se dozvíte, pokud si poslechnete audiozáznam (u článku nahoře) rozhovoru s moderátorkou Marií Retkovou.

autor: eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.