Ženy 50+: Láska, tělo a sex po padesátce. Třídílný dokuseriál otevřených výpovědí žen o tom, že padesátkou to nekončí

Ženy 50+: Pozdní mateřství

Je mi 36 a chci druhé dítě. Ale cítím se velmi vyčerpaně a mám obavy, že na to nemám sílu. Jak to zvládají starší matky, které kromě malých dětí musí mnohdy řešit začínající menopauzu? Začíná mé pátrání.

Tamara (45 let) prožila ve 35 letech vyhoření a odešla z práce. Chtěli s manželem dítě, které ale nepřicházelo. Tamara na sobě pět let tvrdě pracovala (meditace, pobyty ve tmě, apod.), až jednoho dne přišla do kostela, kde proběhlo její vnitřní smíření. Brzy na to se jí narodil Max. Únava ji zaskočila, ale podle Tamary neexistuje rané či pozdní mateřství. Mateřství je  prostě jenom jedno.

Ženy 50+: Lucie

Podle gynekoložky Michaely Mikešové mají některé ženy děti později z toho důvodu, že chtějí přivést dítě do svého hnízda. Je už alergická na názor, že ženy mají děti později kvůli kariéře. To na kongresech slýchává často a nesouhlasí s tím.

Po 35. roce věku ženám přirozeně začne klesat progesteron, hormon životní energie, což mi sdělila fytoterapeutka Gabriela Tuatti z Olomouce. Od Gabriely se  dozvídám informace, o kterých se veřejně málo mluví. Jednou z nich je například estrogenová dominance, které čelí západní společnost.

Máte špatný věk na dítě.

Ano, to bylo sděleno na gynekologii socioložce Lucii Vidovičové (45 let), když čekala třetí dítě a bylo jí více než pětatřicet let. Shodou okolností se Lucie zabývá věkovými normami, a tak se jí to hodilo do přednášek. „Už vás systém škatulkuje do kategorie ‚starší matka‛. Už vám dávají leták o genetických vadách a musíte absolvovat další vyšetření.“ 

Když jsem se zeptala internistky a psychogynekoložky Heleny Máslové, o čem si  myslí, že se nemluví, řekla mi, že určitě o tom, že neplodnost ženy chrání. Může se stát, že ženy, které jdou opakovaně na umělé oplodnění, jsou během mateřství současně konfrontovány s karcinomy. Některé ženy se snaží otěhotnět za každou cenu a to je pak mohou čekat zdravotní problémy.

Ženy 50+: Tereza

Moje kamarádka Tereza (49 let) měla děti ve 42 a 45 letech. Důvodem pozdního mateřství byla její vysněná práce pro Lékaře bez hranic. Nyní se s ní po osmi letech rozešel o dvanáct let mladší manžel, a tak se Tereza rozhodla, že vyrazí na Vassalopet, 90kilometrový běh na běžkách ve Švédsku.

Závěrem prvního dílu jdu na bylinnou vaginální napářku ke kamarádce a průvodkyni žen Zuzaně Klejchové z Litomyšle, která mluví o tomto očistném rituálu obnažujícím podstatu a důležitost péče o ženské zdraví.

K natáčení tohoto seriálu mi byly motivací ženy, které o těchto  problémech nemají možnost tak často otevřeně mluvit. Snad ho uslyší a snad pochopí, že v tom nejsou samy. Že je dobré to sdílet a že padesátkou nic nekončí!

Dokuseriál vypráví skutečné příběhy na pokračování a jejich prostřednictvím zkoumá vybrané společenské fenomény. Každý měsíc se věnuje jednomu tématu. Poslouchejte pravidelně každou neděli v 18:30 na stanici Český rozhlas Dvojka.

autor: Eva Lammelová
Spustit audio

Související