Žena upír. Skutečný případ z Velikonoc 1932
Na Velikonoce roku 1932 objevili obyvatelé domu v Praze-Košířích v kolonii Na Cibulce hrůzný nález – muže s proříznutým hrdlem. Spáchal poštovní podúředník sebevraždu, anebo v tom měla prsty jeho žena?
Komentář: policejní historik Miloš Vaněček
Třiatřicetiletá Anna Marešová, rozená Sýkorová, se za osmačtyřicetiletého poštovního podúředníka Antonína Válka provdala v červenci 1930. Od svatby uplynuly necelé dva roky, když domovnice Marie Melicharová oznámila nález mrtvoly ve vilce v kolonii Na Cibulce č. p. 424.
Antonín Válek ležel v ložnici naznak s rozhozenýma rukama. Na krku měl hlubokou řeznou ránu a kolem těla byla kaluž zaschlé krve. U pravé ruky oběti ležel kuchyňský nůž.
Ohledání místa činu kriminalistům napovědělo, že těsně před smrtí byla oběť nejspíše s nějakou ženou. Manželka zavražděného podúředníka byla hned hlavní podezřelou. Četníci si pro ni ovšem museli dojet do domu jejích rodičů v Jirnech. Svoji vinu důrazně popřela…
Související
-
Z lásky k manželce byl ochotný jít doslova přes mrtvoly
Našli ji v příkopu u lesní cesty v Buchlovských horách. Tělo pětadvacetileté ženy tu leželo asi pět dní. Na hlavě měla rány tupým předmětem, nejspíše železnou tyčí.
-
Černá vdova. Případ jako ze špatné krimikomedie
Ona mladá prostitutka, on solidní partie nad padesát. Už pouhý měsíc po svatbě ale začala 22letá žena plánovat vraždu svého manžela. Stalo se na Olomoucku v roce 2007.
-
Písecká femme fatale. Zažila domácí peklo, nebo je měla sama na svědomí?
Mladičká studentka a stárnoucí profesor, nevěra v přímořském letovisku a kulka do hlavy – to jsou kulisy případu vraždy, která otřásla jihočeským Pískem v závěru roku 1927.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.